Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faizi yüzde 14 seviyesinde sabit tuttu. Eylül ayında faiz indirimine başlayan Merkez Bankası, politika faizini aralık ayına kadar 500 baz puan indirerek yüzde 14’e kadar çekmişti.

merkez bankası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararını açıkladı. Kurul, faizi yüzde 14 seviyesinde sabit tuttu.

PPK metninde, “Enflasyondaki yükselişte ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumları, emtia fiyatlarındaki artışlar ve tedarik süreçlerindeki aksaklıklar etkili olmaktadır” ifadelerine yer verildi.


Kurul bir önceki toplantısında da faizde değişikliğe gitmeyerek yüzde 14’te sabit bırakmıştı.

FAİZ 500 PAZA PUAN İNDİRİLMİŞTİ

Eylül ayında faiz indirim döngüsüne başlayan Merkez Bankası, Eylül’den Aralık ayına kadar 500 baz puan indirerek politika faizini yüzde 19 seviyesinden yüzde 14’e kadar çekmişti. Faiz indirimlerinin ardından döviz kurlarına hızlı bir yükseliş görülmüş; hükümet, 20 Aralık’ta kur korumalı TL mevduat hesapları uygulamasını getirerek döviz kurlarındaki yükselişi frenlemeyi hedeflemişti.


Ocak ayında agresif gevşeme döngüsüne ara veren TCMB’nin bugün yapılacak toplantıda da politika faizini sabit bırakması bekleniyordu.

Ekonomi