Türkiye enflasyon verilerinde Venezuela’yı bile geçti

Türkiye enflasyon verileri, dünyada enflasyon liginde birinci olan ve hiperenflasyon yaşanan Venezuela’nın oranlarını bile geride bıraktı!

enflasyon

Türkiye’de aralık ve ocak aylarında enflasyon, dünyada enflasyon liginde birinci olan Venezuela’nın oranlarını geçti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 yılı Aralık ayında Türkiye’de aylık tüketici enflasyonunu yüzde 13,58 olarak açıklamıştı.


Reuters’ın Venezuela Merkez Bankası verilerinden aktardığına göre, Venezuela’da aralıkta aylık enflasyon yüzde 7,6 oldu.

TÜİK ocak ayında Türkiye’de aylık enflasyonu yüzde 11,1 olarak açıklarken, Venezuela’da oran yüzde 6,7 oldu.

Böylece, son iki ayda Türkiye, enflasyonda Venezuela’yı bile geçmiş oldu.

Türkiye’de yıllık enflasyon, ocakta yüzde 48,69 ile 20 yılın zirvesini görmüştü.

Beş aydır tek hanede

Öte yandan, Venezuela’da aylık enflasyon hızı, üst üste beşinci ayda yavaşlama kaydetmiş ve tek hanede kalmış oldu.

Venezuela’da ulaştırma grubunda aylık fiyat artışı yüzde 13 olurken, eğitimde yüzde 9,7, telekomünikasyonda yüzde 9,5 olarak açıklandı.

Aralık ayında yüzde 686,4 olan yıllık enflasyon, ocakta yüzde 472’ye geriledi.

Reuters, hükümetin yurt içinde döviz kullanımına dönük kısıtlamaları gevşetmesinin, bolivar cinsi harcamaları ve kredileri kısmasının enflasyondaki düşüşte etkili olduğunu öne sürdü.

Öte yandan, Venezuela’nın petrol üretimi ve ihracatının İran, Çin ve Rusya’nın destekleriyle tekrar yükselişe geçmesi de 2021 yılında kaydedilen yüzde 4’lük ekonomik büyümede etkili oldu.

Venezuela hiperenflasyondan çıktı

Dünyada yüksek enflasyon dendiğinde ilk akla gelen ülke Venezuela. Öyle ki, Latin Amerika ülkesinde yıllık enflasyonun geçen yıl yüzde 686,4’e gerilemesi, olumlu bir gelişme olarak dünyada yankılandı.

ABD ablukası nedeniyle ekonomisi büyük bir çöküş yaşayan Venezuela’da 2020’de yıllık tüketici enflasyonu yüzde 2959,8 olarak açıklanmıştı.


Geçen yıl aylık bazda en yüksek enflasyon oranının Ocak 2021’de yüzde 46,4 olarak kaydedildiği ülkede, hiperenflasyondan çıkış şartlarından biri olarak kabul edilen üst üste 12 ay yüzde 50’nin altında enflasyon koşulu sağlanmış oldu.

Elektrik ve doğalgaz faturaları Türkiye’yi sallıyor! – İndigo Dergisi’ni Facebook, Twitter, Instagram ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.