Zincir marketler iddiası: “Erdoğan gitmeden fiyatları indirmeyeceğiz” diyenler var

Sabah yazarından ‘zincir marketler’ iddiası: ‘Erdoğan gitmeden fiyatları indirmeyeceğiz’ diyenler olduğunu duydum.

zincir marketler

Sabah yazarı Özlem Doğaner, market zincirleri arasında “Erdoğan gitmeden fiyatları indirmeyeceğiz” diyenler olduğu yönünde duyum aldığını yazdı.

AKP’ye yakın Sabah gazetesinin ekonomi yazarlarından Özlem Doğaner, zincir marketleri hedef aldığı “KDV fırsatçıları” başlıklı bir yazı kaleme aldı.


Temel gıda ürünlerinde KDV oranının yüzde 8’den 1’e düşürülmesi sonrası zincir marketlerde gördüğü fiyatlara tepki gösteren Doğaner, “Gerçekten sinirlenmemek elde değil cumartesi günü Erdoğan’ın gıda fiyatlarında KDV indirimi açıklamasından hemen sonra fiyatlara baktım. Zincir marketlerin sanal mağazalarında gıda reyonlarında bir anda fiyatların nasıl yükseldiğini gördüm. Pazartesi günü de o fiyatlar üzerinden indirim de yaptılar tabii. Öyle ki birçoğunun KDV indirimli fiyatı cumartesi sabahki fiyatlardan daha yüksek kaldı. Örneğin 5 litrelik su, cumartesi günü saatler içinde 5.5 liradan 7.5 liraya çıktı” dedi.

Bunun yüzde 36 zam demek olduğunu dile getiren Doğaner, “Yüzde 7 KDV indirimiyle 7 liraya düşse yüzde 27 zam demek. Bunu makarnada da yumurtada da gördüm. Hatta ucuz zincir market olarak görünenlerde de aynı tabloyu izledim. Cumartesi sabah 38.90 TL olan 30’lu yumurta açıklamalar sonrası 45.90’a çıktı. Pazartesi günü 42.95’e indi. Nerede kaldı KDV indirimi?” diye sordu.


İsmini vermediği sözkonusu marketlerin çok ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini belirten Doğaner, yazısının devamında ilginç bir iddiada da bulundu. Market zincirleri arasında “Erdoğan gitmeden fiyatları indirmeyeceğiz” diyenler olduğunu duyduğunu belirten Sabah yazarı, “Doğruluğuna inanmak istemedim. Kendi ülkesine ve vatandaşına siyasi nedenlerle bu ihaneti yapıyorlarsa, bu ülkeye hiçbir dönemde faydaları olmaz. Bedava da ürün verse yine de almamak lazım” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan zincir marketlere: Biz nasıl KDV’yi 7 puan indirdiysek siz de yüzde 7 indireceksiniz


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.