Harvard’lı ünlü bilim insanı tek tek sıraladı: Akıl sağlığı için 6 süper gıda

Harvard Üniversitesi’nde görevli bilim insanı Dr. Uma Naidoo, ABD medyasına konuştu ve akıl sağlığını korumak ve kuvvetli bir zihin için kritik öneme sahip 6 besin maddesini sıraladı.

akıl süper gıda

Harvard’lı ünlü bilim insanı tek tek sıraladı: Akıl sağlığı için 6 süper gıda

Harvard Tıp Fakültesi’nde görevli beslenme psikoloğu Dr. Uma Naidoo, beyin fonksiyonlarını güçlendiren ve zihni geliştiren 6 önemli besin maddesini ABD medyasıyla paylaştı. ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından CNBC’nin haberinde Dr. Naidoo, insanların çok da tercih etmediği bazı besinlerin beynin gelişmesi ve zihin sağlığı için çok önemli olduğunu söyledi.


Dr. Naidoo, “Yüzlerce hastayla yaptığım çalışmalara dayanarak, insanların tercih etmediği ama beyni güçlendiren bazı gıdaları sizinle paylaşmak istiyorum. Bu ürünleri öğünlerde kullanırsanız ruh haliniz iyileşebilir, hafızanız kuvvetlenebilir ve beyin gücünüzü de artabilir” dedi.

Dr. Naidoo’nun tavsiyeleri ise şu şekilde sıralanıyor:

uma naidoo

1- Baharatlar

Dr. Naidoo, “Tat vermenin yanı sıra baharatların antioksidan özellikleri de var. Yani baharatlar dokulara zarar veren stresi azaltarak beynin gücünü artırıyor. En sevdiğim baharat ise zerdeçal. Zerdeçal, anksiyeteyi azaltıyor. Zerdeçaldan bulunan kurkumin maddesi endişeyi azaltırken, beynin kimyasını da değiştirerek hipokampüsü koruyor” diyor.

zerdeçal kan temizleyici

Safranı da önerdiğini söyleyen Dr. Naidoo, “Destekleyici olarak safran kullanan hastalarda daha az depresyon semptomu görüldüğüne dair bir araştırma var. Safran kullanımının plasebo deneylerinde depresyonu azalttığı öğrenildi” yorumunu yaptı.

2- Fermente gıdalar

Fermente gıdalarda bulunan bakteri ve mayanın bedene faydası olduğunu söyleyen Dr. Naidoo, “Yoğurt, kombuça ya da kimçi gibi gıdalar fermente gıdalara örnek. Fermente gıdalar canlı bakteri kaynakları ve bağırsak sağlığı için büyük öneme sahip ve anksiyeteyi azaltıyor. 2016’da yapılan bir araştırmada fermente gıdaların hayvanlarda hafızayı kuvvetlendirdiği ve zihinsel hareket gerilemesini yavaşlattığı ortaya çıktı” dedi.


Dr. Naidoo, yoğurt tüketiminin gündelik beslenme alışkanlıkları arasına eklenilmesi gerektiğini dile getirdi.

3- Bitter çikolata

Cildi yenilemeye yardımcı

Dr. Naidoo, koyu çikolataların demir kaynağı olduğunu söylerken bunun nöronları koruduğunu ve ruh halini pozitif olarak etkilediğini söyledi. 2019’da yapılan bir araştırmada düzenli olarak bitter çikolata tüketenlerde depresyon semptomlarının yüzde 70 daha az olduğunu söyleyen Dr. Naidoo, “Bitter çikolatada çok fazla antioksidan var” dedi.

4- Avokado

avokado bağırsak sağlığı

Dr. Naidoo, son dönemde Türkiye’de de raflarda görmeye başladığımız Avokado ile ilgili olarak da, “Yüksek oranda magnezyum var ve bu beynin doğru çalışması için önemli. Magnezyumun depresyona iyi geldiğine dair ilk araştırma 1921 yılında yapıldı. O zamandan beri birçok araştırma depresyon ile magnezyum eksikliği arasında bağ kurdu. 125 ile 300 miligram arasında magnezyum alanların depresyonunun bir haftadan kısa bir sürede azaldığı görüldü” dedi.

5- Kabuklu yemişler

ceviz faydaları cilt güzelliği

Dr. Naidoo, fındıklardaki sağlıklı yağın beyin fonksiyonlarına iyi geldiğini söyledi. Öte yandan fındıkta selenyum gibi bazı mineral ve vitaminlerin olmasının da beyin sağlığına iyi geldiğini söyleye Naidoo, “Cevizdeki omega-3, düşünme ve hafızanın geliştirilmesine katkı sağlıyor. Günde bir bardağın dörtte biri kadar fındık ya da ceviz yenilmesini tavsiye ediyorum” dedi.

6- Yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerin E vitamini, flavonoid ve karotenoid gibi maddeler barındırdığını söyleyen ünlü doktor, “Bunlar demansa karşı koruma sağlamanın yanı sıra zihnin de gerilemesini engeller. Öte yandan bu gıdalar alyuvar hücrelerinin oluşması için çok büyük öneme sahip olan folik asidi barındırır” dedi.


Folik asidin beyin sağlığı için kritik bir önemi olduğuna dikkat çeken Dr. Naidoo, “Ispanak, hindiba ve pazı gibi yeşillikler folik asit için harika kaynaklar” dedi.

Karaciğer yağlanması nedir? Belirtileri nelerdir? – İndigo Dergisi’ni Facebook, Twitter, Instagram ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.