Hizmet sektörü enflasyonu rekor seviyeye çıktı!

Hizmet sektöründeki üretim maliyetini ölçen Hizmet – ÜFE endeksi yani hizmet sektörü enflasyonu rekor seviyeye çıktı. En büyük artış gayrimenkul ve su yolu taşıma hizmetlerinde görüldü. Konaklama ve yiyecek hizmetlerinde artış yüzde 60 seviyesinde.

Hizmet sektörü enflasyonu

Hizmet sektörü enflasyonu rekor seviyeye çıktı!

TÜİK’in bugün açıkladığı rapora göre, Şubat ayında Hizmet – ÜFE aylık %3,78 oranında arttı. Yıllık artış oranı ise %78,09 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.


Aylık bazda en yüksek maliyet ulaştırma ve depolama hizmetlerinde görülürken yıllık bazda ise en çok fiyat artışı gayrimenkul ve su yolu taşımacılığı hizmetlerinde yaşandı.

Hizmet sektörü enflasyonunda bir yıllık süre içinde en çok artan sektör kolları:

  • Gayrimenkul hizmetlerinde artış %190,51
  • Su yolu taşımacılığı hizmetleri %190,21 arttı.
  • Ulaştırma ve depolama hizmetlerinde %101,45
  • Konaklama ve yiyecek hizmetlerinde %60
  • Bilgi ve iletişim hizmetlerinde %35,04
  • Mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde %37,98
  • İdari ve destek hizmetlerde %58,18 artış gerçekleşti.

Fiyat hesaplamasında hizmetlerin, KDV ve benzeri vergiler hariç satış fiyatları baz alınıyor.


Maliyetlerdeki artışta döviz kurunun yansıması devam ederken lojistik, enerji, akaryakıt, emtia ve gıda fiyatlarındaki küresel yükselişin de etkisi var. (Investing.com)

Kahve fiyatları artmaya devam edecek: Gübre krizi büyüyor!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.