Her gece zam: Motorine 2,25 TL, benzine 79 kuruş zam geldi!

Bu geceden itibaren motorine 2 lira 25 kuruş, benzine 79 kuruş zam geliyor. Böylece akaryakıt fiyatları art arda 7 gün zamlanmış olacak. Motorinin litre fiyatı bu gece 25 TL’yi aşacak.

benzin motorin

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, alınan sert yaptırım kararları ve dolar kurundaki artışlar, akaryakıtta zam yağmurunu beraberinde getiriyor. Sektör kaynaklarının aktardığı bilgiye göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine 79 kuruş, motorine 2 lira 25 kuruş zam bekleniyor. Bu geceki zamla birlikte, akaryakıt fiyatları peş peşe 7. günde zamlanmış olacak.

Motorin fiyatı 25 lirayı aşıyor

Bu geceki zamla birlikte benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 21,14 TL’ye, Ankara’da 22,24 TL’ye, İzmir’de 22,26 TL’ye yükselecek.


Motorinin litre fiyatı ise yaklaşık olarak İstanbul’da 25,06 TL’ye, Ankara ve İzmir’de 25,17 TL’ye yükselecek.

Küresel piyasalarda motorin talebinin yüksek olması ve en fazla üretimin yapıldığı rafinerilerin Rusya’da bulunması nedeniyle söz konusu ürüne yapılan zam benzinden daha fazla oluyor.

Petrolde nakliye ve sigorta maliyetlerinin artmasının yanı sıra rafinerilerin kâr marjlarını yükseltmesi, akaryakıt fiyatlarının artışında etkili oluyor.

ABD’nin Rusya’dan enerji ithalatı yasağı fiyatları daha da artırdı! 

ABD Başkanı Joe Biden, dün açıkladığı kararla, Rusya’dan petrol, doğalgaz ve kömür ithalatını yasakladı.

ABD’nin 2021’deki petrol ve petrol ürünleri ithalatında Rusya’nın payı yüzde 8 idi ve Rusya’dan günde ortalama 700 bin varil ham petrol ithal ediliyordu.


İngiltere de Rusya’dan petrol alımını yasaklarken, kömür ve doğalgazı şimdilik yasak kapsamı dışında bıraktı.

Rusya’ya bağımlılığı petrolde yüzde 25, doğalgazda yüzde 40 civarında olan Avrupa Birliği ülkeleri henüz enerji ürünlerini yasak kapsamına almasa da birçok Avrupalı şirket Rusya’dan ham petrol alımlarını sonlandırmaya ya da azaltmaya başladı.

Ham petrol fiyatında rekor seviye!

Bu gelişmelerle birlikte ham petrol fiyatları hızla artarak 2008’de gördüğü 147 dolarlık rekor seviyeye yaklaştı.

Akaryakıt fiyatlarında bir zam daha bekleniyor. Brent petrolün varil fiyatı, Rusya-Ukrayna Savaşı ve ABD başta olmak üzere bazı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı enerji yaptırımlarının yol açtığı arz endişeleriyle uluslararası piyasalarda 131,12 dolardan işlem görüyor.

CHP Adana Milletvekili Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Yine zam! Bu geceden itibaren motorine 2 lira 25 kuruş, benzine 79 kuruş zam bekleniyor. Akaryakıt fiyatları art arda 7 gün zamlanmış olacak” açıklamasında bulundu.

Olası zam ile birlikte benzinin litre fiyatı yaklaşık İstanbul’da 21,14 TL’ye, Ankara’da 22,24 TL’ye, İzmir’de 22,26 TL’ye yükselecek. Motorinin litre fiyatı ise yaklaşık olarak İstanbul’da 25,06 TL’ye, Ankara ve İzmir’de 25,17 TL’ye yükselecek.

Benzin 30 liraya dayanacak iddiası


CHP eski milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş ise sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımda şok etkisi yaratacak bir iddiada bulundu. Mazot ve benzin fiyatlarının ay sonunda 30 liraya dayanacağını ifade eden Yarkadaş, “Az önce bir istasyona girerek mazot aldım. Kasiyer arkadaşa “Yarın da zam var mı?” diye sordum. Gülümsedi, “Her gece var” dedi. Ardından da ekledi: “Bize her ay sonunda 28 TL olacak” ifadesini kullandı.

Savaş orada, kuyruklar burada: Kınadıkları her şeyi Türkiye’ye yaşattılar!