Öztrak’tan Türk Telekom’un Varlık Fonu’na (TVF) devrine tepki: Muhtemelen birilerini kurtarıyor!

CHP’li Faik Öztrak’tan Türk Telekom’un Varlık Fonu’na devri ile ilgili açıklama: “2026’dan sonra Türk Telekom yeniden devlete devredilecek. Kendisine devredilecek olan bir şeyi bu kadar para vererek neden alır devlet?”

türk telekom tvf

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak başkanlığındaki CHP Ekonomi Masası, 10-11 Mart’ta Bartın ve Karabük’te; iş dünyası, sivil toplum örgütleri, sendikalar ve esnafla bir araya geldi. Öztrak, ziyaretlerinin ardından ANKA Haber Ajansı’na konuştu. Öztrak, şunları söyledi:

“Dün Bartın’daydık, bugün Karabük’e geldik. Biraz önce çok faydalı bir toplantı yaptık. Hem iş alemine kendi görüşlerimizi anlattık hem iş aleminin görüşlerini alma imkanını bulduk. İki gün boyunca her bakımdan bize yol gösterecek toplantılar yaptık. Esnafımızı dolaştık, çeşitli odaları da ziyaret ettik, bütün bunlar ekonomi masamızın faaliyetlerine önemli katkılarda bulunacak verileri, doneleri bize sağladı.”


Öztrak, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının beklentileri ile ilgili şunları söyledi:

“Bu belirsizlik herkesin ufkunu daraltıyor, bütün şikayet ondan. Ekonomide bir an önce istikrarın sağlanması yeniden büyüme ortamına, düşük enflasyon ortamına dönülmesi herkesin beklentisi. Bu çerçevede de benim görebildiğim kadarıyla mevcut metal yorgunu yönetimden ciddi bir memnuniyetsizlik var. O nedenle de daha fazla tahribat olmadan bir an önce sandığın gelmesini gerektiğinin sık sık altını, ben de çiziyorum bizim muhataplarımız da burada konuştuğumuz insanlar da çiziyor. Daha fazla zarar olmadan.”

“Tüm söyledikleri en fazla bir ay geçtikten sonra geçersiz hale geliyor!”

chp faik öztrak

Öztrak, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin enflasyon tahminlerine ilişkin açıklamalarının anımsatılması üzerine de şunları söyledi:


“Mevcut yönetiminin yaptıklarıyla Merkez Bankası’nın faiz kolunu kestiler, bu ekonomi politikalarıyla enflasyon düşmez. Hele sopayla, tehditle, etiketlerle mücadele ederek bu enflasyon hiç düşmez. Bu enflasyon üreterek düşer, bu enflasyon tarlada düşmeye başlar, bu enflasyon doğru para ve maliye politikalarıyla düşmeye başlar.

Cari açıkla enflasyonu düşüreceğini söylüyordu yeni atanan Nebati Bakan, ama şimdi ortaya çıktı ki cari açık da kontrolden çıkmış vaziyette. Hiçbir söylediklerinin arkasından duramıyorlar. Tüm söyledikleri en fazla bir ay geçtikten sonra geçersiz hale geliyor. Dolayısıyla böyle bir yönetimle bu ekonominin gitmesi mümkün değil. Bakın bu ekonomi çok büyük bir ekonomidir. 800 milyar dolarlık bir ekonomiden bahsediyoruz, 85 milyon nüfustan bahsediyoruz. Bu, deneme yanılma tahtası gibi ağzına geleni söyleyerek bu ekonomi yönetilmez.”

“Muhtemelen birilerini kurtarıyor!”

Öztrak; Türkiye Varlık Fonu’nun Türk Telekom’un hisselerinin yüzde 55’ini 1,6 milyar dolara satın almasını ise şu sözlerle değerlendirdi:

“Bu da bu yönetimin ne yaptığını anlamakta güçlük çektiğimiz hususlardan bir tanesi. Benim bilebildiğim kadarıyla Türk Telekom’un sözleşmesi 2026’da bitiyor. 2026’dan sonra Türk Telekom yeniden devlete devredilecek. Şimdi kendisine devredilecek olan bir şeyi bu kadar para vererek neden alır devlet? Bunu anlamak mümkün değil, muhtemelen birilerini kurtarıyor. Birilerini kurtarma operasyonundan artık bıktık, millet şu anda kurtarılmayı bekliyor. Esnaf zor durumda, çiftçi zor durumda, vatandaş zor durumda artık şu kendi yandaşlarını görmekten vazgeçsinler de bir dönüp vatandaşın haline baksınlar.


Burada tabii her türlü sorun var. Varlık Fonu’nun elinde, Varlık Fonu bir daha bunu satmayı düşünüyor mu düşünmüyor mu, bu kadar kısa süre için hangi fiyata satacak ne yapacak, aldığı fiyata satabilecek mi bunların hiçbiri belli değil.” (ANKA)

Türk Telekom’un yüzde 55’i Varlık Fonu’na devredildi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.