1 adet karpuza 230 lira ödedi!

Vatandaş 15 kiloluk bir adet karpuza 230 lira ödedi: “Bir karpuza bu kadar ödeyeceğim daha önce aklıma gelmezdi. Hiç düşünemeyeceğim bir şey ama oluyor işte!”

karpuz

Video aşağıda – Karpuzun kilosu ortalama 15 TL. Yani 10 kilo karpuz almak isteyen bir kişinin ödemesi gereken tutar 150 lira… Eskiden bütün olarak aldıklarını ancak bu sene dilimle almak zorunda kaldıklarını söyleyen yurttaşlar da fiyatlara isyan etti.

Hayat pahalılığının en derinden hissedildiği alanların başında gıda fiyatları; en net görüldüğü yerlerin başında da pazarlar geliyor. Vatandaş, geride bıraktığımız 5 ayda meyve-sebze alışverişini kilodan grama, hatta taneye düşürmüştü. Yaz meyvelerinin tezgahlara gelmesiyle birlikte, vatandaş şimdi de dilimle karpuz almaya başladı.


5 ayda sebze-meyve fiyatlarında neredeyse 20 liranın altında etiket görülmez iken; pazarcı esnafı fiyatı 40-50 lirayı bulan ürünlere etiket dahi koyamadı.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte mevsimin vazgeçilmezlerinden karpuz da tezgahlarda yerini almaya başladı. Ancak vatandaş için bütün karpuz almak neredeyse hayal. Çünkü kilosu İstanbul’da pazarlarda ortalama 15 liraya satılıyor.


Çeyrek karpuzun fiyatı ise ağırlığına göre 40-55 lira arası. Yaklaşık 2 kilo ağırlığındaki dilim karpuzlar ise 25-30 TL’ye satılıyor. Etikette “şeker gibi karpuz” yazıyor ancak dar gelirli o şeker gibi karpuzun tadına bile bakamıyor…

Esnaf da çare olarak çeyrek ve dilim karpuz satışlarına başladı. Tek yaşadığı için ya da az tükettiği için dilim veya çeyrek karpuz alanların yanı sıra, mecburiyetten bu yolu seçenlerin sayısı bir hayli arttı.

Çünkü 10 kilo karpuz almak isteyen bir kişinin ödemesi gereken tutar 150 lira… Röportaj yaptığımız sırada bir vatandaş 15 kiloluk karpuza, esnafın da birkaç lira indirim yapmasıyla 230 lira ödedi.

“Rahatlıkla karpuz almak mümkün değil!”


Mehmet Korkmaz: “Rahatlıkla karpuz almak mümkün değil. Pazara çıktıktan sonra eve vardığım zaman kavga çıkartıyorum neredeyse… Çok zor, gerçekten çok zor… Gerçekten çok zor durumdayız. (Bu kadar dertlenerek, ince hesap yaparak pazar alışverişi yapacağınız aklınıza gelir miydi hiç?) Bu kadar olacağını tahmin etmiyorduk. Akıl değil, tecrübeyle düşünüyorum; ona rağmen bu kadar olacağını tahmin etmiyordum. (Geçmişte bu kadar zorlandığınız bir dönem olmuş muydu?) Hayır. Hiçbir devirde, hiçbir zaman bu kadar olmamıştı. 60’lı yıllarda çok yoksul olduğumuz dönemleri hatırlıyorum fakat bu kadar zor durumda değildik.” (Kaynak: Sözcü)

Sokak röportajında bıçak çekti: “Cumhurbaşkanına bir şey söyleyeni keseceğim”