Bitcoin neden çakıldı? BTC USD 10 ayın en düşük seviyesinde!

Dünyanın en büyük kripto para birimi, son 24 saatte yüzde 10’un üzerinde değer kaybederek 30 bin 333 dolar seviyelerini gördü. Peki, Bitcoin neden düştü?

bitcoin

Bitcoin’in fiyatı, Temmuz 2021’den bu yana ilk kez 31 bin dolar seviyesinin altına geriledi, ardından bir miktar toparlayarak 31 bin 200 dolara seviyelerine geldi.

Öne çıkan diğer kripto para birimlerinden Ethereum’un fiyatı da son 24 saatte yüzde 11’in üzerinde düşüş göstererek 2 bin 225 doları gördü.


Bitcoin neden düştü?

Peki, bitcoin neden düştü? Yorumlar şöyle:

Küresel hisse senedi piyasalarındaki negatif seyre paralel olarak kripto para piyasalarındaki kayıplar da yoğunlaştı.

Piyasalardaki negatif seyirde, para politikasında sıkılaşma beklentilerinin artması, riskli varlıklardan kaçış ve dolar endeksinin 20 yılın en yüksek seviyesine ulaşması etkili oldu.

Analistler, yükselen enflasyonla mücadele için para politikası sıkılaşmasının ve likiditenin azalmasının yatırımcıları küresel piyasalarda riskli varlıklardan uzaklaştırdığını belirtti.


Bitcoin düşmeye devam mı edecek?

Bitcoin yatırımcıları kripto paranın seyrinin önümüzdeki günlerde nasıl olacağını merak ediyor. Uzmanlar bu konuda net konuşamıyor ancak 30 bin doların altının da ihtimaller dahilinde olduğunu belirtiyor.

Bitcoin ne zaman yükselecek?

Dünya’da yer alan haberde, tüm piyasalarda hareketli günlerin yaşanırken Bitcoin’in Nasdaq’la paralel seyri devam edecek gibi gözüktüğü ifade edildi. Fed Başkanı’nın 75 baz puanlık faiz artırımını masadan kaldıran açıklamasına rağmen Bitcoin’de yaşanan düşüşün aslında net bir sebebi yok.

Madencilik cihazı üreticisi Canaan, SEC incelemesine girmesi, Arjantin Merkez Bankası’nın kripto ticareti sunan finansal kurumları engellemek için adım atması ve Nasdaq teknoloji hisselerinde yaşana sert düşüş şimdilik görünen başlıklar…

Teknik anlamda Bitcoin/dolar paritesi 37 bin dolar desteğinin de altına sarkması son derece olumsuz. Özellikle haftalık kapanışın bu seviyenin altında olmaması lazım. Bu gerçekleşmezse aşağı yönlü riskin devamı beklenebilir.

FED faiz Bitcoin etkisi


FED’in faiz kararı kripto para piyasasında nasıl etki yapacağı merak ediliyor. Uzmanlar FED faiz artırımına gitmesini kripto para piyasasında hafif düşüşe neden olabileceği görüşünde. FED faiz kararları dolar ve altını da yakından ilgilendiriyor.

Dolar neden artıyor? Yükselmeye devam eder mi?