Kripto para birimleri ve borsalar için kabus günü!

Fed’in faiz artırım kararı sonrası ABD’de kriz korkusuyla borsalar ve kripto para birimleri de çakıldı. Borsalarda bu yılki kayıp 8 trilyon doları aşarken, Bitcoin’de düşüş yüzde 8’i aştı.

Kripto para

ABD’de önceki gün hisse senedi piyasaları ve kripto paralarda yaşanan yükseliş, dün tersine döndü.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın önceki gün “75 baz puanlık faiz artışı gündemde değil” açıklamasının ardından piyasa 50 baz puanlık artışı iyimser karşılamış ve borsalar ile kripto paralarda yükseliş yaşanmıştı. Ancak dün tablo değişti.


Borsalarda bu yılki kayıp 8 trilyon dolar

Yüksek enflasyon ve ekonomik yavaşlama endişeleriyle kayıp, ABD’nin en büyük 500 şirketinin hisselerini takip eden S&P 500 endeksinde yüzde 3,5’i, ABD’nin en büyük 100 şirketini takip eden Nasdaq 100 endeksinde yüzde 5’i, en büyük 30 şirketi takip eden Dow Jones endeksinde yüzde 3,1’i aştı.

Önceki gün Mayıs 2020 sonrasının en iyi günü yaşanan S&P 500 endeksinde dün ise Haziran 2020 sonrasındaki yaklaşık iki yıllık dönemin en sert günlük düşüşü yaşandı.

Dünkü düşüşler Amazon’da yüzde 7,6, Tesla’da yüzde 8,3, Apple’da yüzde 5,6 oldu.

ABD borsalarında kayıp, dün 1,3 trilyon doları, sene başından bu yana ise 8 trilyon doları aştı.

Kripto para birimleri de çakıldı

Hisse senetlerinin yanı sıra dün kripto paralarda da sert düşüş başladı.


Önceki gün Fed kararı sonrasında 40 bin dolara yaklaşan Bitcoin (BTC), bugün 8’i aşan düşüşle 36 bin 280 dolara kadar geriledi.

Ethereum (ETH) yüzde 6’yı aşan düşüşle 2 bin 746 dolara kadar gerilerken, Ripple (XRP)‘da düşüş yüzde 6’ya yaklaştı.

Kripto paraların toplam piyasa değeri son 24 saatte yaklaşık yüzde 8 kayıplar 1,67 trilyon dolara geriledi.

Ne olmuştu: Fed’den 2000 yılından bu yana en sert karar

ABD’de enflasyon yüzde 8,5’la 40 yılın zirvesinde seyrederken, 50 baz puanlık faiz artışı bankanın 2000 yılından bu yana aldığı en sert faiz artırım kararı oldu. Fed mart toplantısında politika faizini 25 baz puan artırmıştı.

Bu durum borçlanma maliyetlerini yükseltecek ve varlıkları eritecek.

Daha önce Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi kurumlarda çalışmış olan ekonomist Alicia Garcia Herrero, “Bu, dünya için büyük bir finansal şok anlamına geliyor” dedi.


Fed’in bilançoda daraltma hızının, 2017’dekinin iki katı olması bekleniyor.

410 milyar dolarlık finansal şok dalgası geliyor!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.