Vadeli Mevduat Hesabı için Hesaplama Nasıl Yapılır?

​​Paranızın tamamen kendi seçtiğiniz şekilde değerlendirmenize imkan tanıtan vadeli mevduat hesap seçeneği ile piyasadaki faiz hareketlerinden yararlanabilir, böylece kolaylıkla varlığınızı artırabilirsiniz. Farklı banka hesaplarının kara karıştıran faiz hesaplamalarıyla uğraşmaya ise vadeli mevduat hesaplama araçlarıyla veda edebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli Mevduat Hesabının Avantajları Nelerdir?

Türk Lirası ile açılan vadeli mevduat hesaplarınızla farklı bankaların faiz oranları arasında kaybolmaya gereksinim duymadan hemen kazancınızı katlamaya başlayın. Farklı seçenekler sunmasıyla herkesin birikim hedeflerine ve hesap kullanım alışkanlıklarına uyumlu hale gelen mevduat hesabınızla piyasadaki değişimleri kendi lehinize değerlendirebilirsiniz:

  • Dilediğiniz vade seçeneğinden faydalanarak paranızı 400 güne kadar işleme tabi tutabilirsiniz.
  • Mevduat hesabınızı döviz üzerinden de açabilir, paranızın yine beklerken değerlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Ara Dönem Ödemeli Mevduat Hesabı ile tüm vade süresince sabit bir getiri elde edebilir, paranızı güvence altına alabilirsiniz.

Tüm avantajlı seçenekleri incelemek ve paranıza en zahmetsiz şekilde değer katmak için Akbank İnternet ve Mobil ile hesaplarınızdan işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesap Faizleri Ne Kadardır?

Açılış için alt bakiye limiti 1000 TL olan vadeli mevduat hesaplarında 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 ay olmak üzere farklı vade seçenekleriniz bulunur. Bunlara ek olarak 400 güne kadar arzu ettiğiniz gün sayısında bir vade belirleyebilirsiniz. Kontrolün tamamen sizde olduğu bu yüksek avantajlı hesap işlemlerinde daha uzun vadeleri tercih ederek daha düşük stopaj oranı fırsatından yararlanabilirsiniz.

Mevduat faizi hesaplama aracını kullanarak kolayca ve en hızlı şekilde vadeye bağlı kazancınızı hesaplayabilirsiniz. Son ay dahil olmak üzere 6 ay için %5, 1 yıla kadar %3 ve 1 yıldan uzun dönemi kapsayan mevduat hesaplarında ise %0 stopaj oranına tabi tutulursunuz. Vadeli mevduat hesaplama işlemi dilediğiniz yerden ve dilediğiniz zaman yapmak için otomatik hesaplayıcı kullanabilir, bu sayede hem TL hem döviz hesaplarınızın ne kadar sürede size ne kadar faiz getirisi sağlayacağını anında görebilirsiniz.

vade hesaplama

Vadeli Mevduat Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Güncel mevduat hesap bakiyesine göre, para birimine ve hesap açılış kanalına bağlı olarak farklı faiz oranları sunulur. Paranın TL olarak yatırılması halinde 999’ye kadar olan bakiyeler, 1,000 TL ila 29,999; 30,000 ila 49,999 TL; 50,000 ila 99,999 TL ile 100,000 ve üzerindeki bakiyeler için farklı oranlar söz konusudur. Hesaplama tablosu incelendiğinde tüm bu bakiye ve para cinsi gruplarına uygulanan farklı oranları görülebilir, net ve brüt faiz oranları arasındaki fark da incelenebilir.

Vadeli mevduat hesaplama için sizlere sunulan dijital hesaplama aracına hesap bakiyenizi, para birimini ve tercih ettiğiniz vadeyi girebilirsiniz. Tek bir tuşla yapabileceğiniz bu seçimlerden sonra faiz oranını ve net faiz tutarını bir arada görüntüleyebilirsiniz. Hesaplama aracının altında yer alan hesaplama detayları sekmesinden vergi kesintisi, fon payı gibi pek çok önemli detayı net bir şekilde görüntüleyebilir, hiçbir kafa karışıklığı ya da soru işareti olmadan hemen kazanmaya başlayabilirsiniz.

Siz de vadeli mevduat hesaplama aracıyla görüntülediğiniz avantajlı oranlara hemen sahip olmak için paranızın beklemesi yerine bir an önce vadeli mevduat hesabında değerlenmeye başlamasını sağlayın.