Zam yağmuru: Alkol, sigara, benzin fiyatları arttı!

Alkol ve sigarada Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Cumhurbaşkanı Kararıyla artırıldı. Karar Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Benzin, motorin ve LPG fiyatına da gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı.

zam alkol sigara

Zam yağmuru: Alkol, sigara, benzin fiyatları arttı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca sigara ve alkollü içeceklerde uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artırıldı.


Buna göre alkol derecesi yüzde 22 ve üstü olan içeceklerden alınan asgari maktu vergi tutarı 481,98 TL’den 602,48 TL’ye, sigaradan alınan ÖTV ise  0,71 TL’den 0,78 TL’ye yükseltildi. Böylece ÖTV alkollü içeceklerde yüzde 25, sigarada ise yüzde 10 artmış oldu.

Resmi Gazete’deki karara göre, Temmuz-Aralık 2022 döneminde alkollü içeceklere ve sigara fiyatlarına yapılması muhtemel yüzde 60’a varan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) güncellemesi olmayacak.

ÖTV zammı öne çekildi

Alınan bu kararla, sigara ve alkollü içeceklerde altı ayda bir yapılan maktu vergi artırımı bu kez öne çekilmiş oldu. Söz konusu ÖTV zammının bir ay öne çekilerek artış oranının düşük tutulmasının hedeflendiği belirtiliyor.

Benzin fiyatları 25 TL’yi geçebilir

Benzin, motorin ve LPG fiyatına gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı.


Yurt içinde dolar kurunun 16,50 seviyesine yaklaşmasıyla akaryakıt piyasalarına kur zammı yapılacağı belirtilmişti. Bu kapsamda hem benzin, hem motorin hem de LPG fiyatlarına gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere litre fiyatında artış meydana geldi. Benzinin litre fiyatına 1,42 lira, motorin litre fiyatına 1,35 lira, otogazın ise 35 kuruş zam yapıldı.

Güncel akaryakıt fiyatları:

İSTANBUL
Benzin: 24,27 TL
Motorin: 23,43 TL
LPG: 11,40 TL

ANKARA
Benzin: 24,37 TL
Motorin: 23,51 TL
LPG: 11,60 TL

İZMİR
Benzin: 24,39 TL
Motorin: 23,52 TL
LPG: 11,40 TL

Benzin ve motorine bir zam daha bekleniyor


Akaryakıt haberlerine peş peşe zam haberleri gelmeye devam ediyor. Benzin, motorin ve LPG fiyatına gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı. Ardından araç sahiplerine bir kötü haber daha geldi. 28 Mayıs Cumartesi gününden geçerli olmak üzere benzin grubunda 70 kuruş, motorin grubunda 97 kuruş fiyat artışı bekleniyor. Yeni gelen zamla birlikte benzin fiyatları 25 lirayı geçecek.

Alkol ve sigaraya ÖTV zammı!