Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı: İki başlıkta uzlaşma sağlandı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022’nin ikinci altı ayında asgari ücrete yapılacak artışı belirlemek üzere toplandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Bizim bugün başlattığımız komisyon çalışmalarının yarın sonuçlanacağını ümit ediyorum” dedi. Toplantıda iki başlık için uzlaşma sağlandı. Buna göre, asgari ücretteki artış temmuzdan itibaren geçerli olacak. Ayrıca asgari ücrete vergi muafiyeti, yeni zamla ulaşılan rakam için de uygulanacak.

asgari ücret

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022’nin ikinci altı ayında asgari ücrete yapılacak artışı belirlemek üzere toplandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in başkanlığında, Bakanlığın Reşat Moralı Salonu’ndaki toplantıda, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol da yer aldı.


Toplantıda, işçi kesimi adına TÜRK-İŞ, işveren kesimi adına TİSK asgari ücrette yapılacak artışa dair görüş ve önerilerini sundu.

Taraflar toplantı öncesi açıklamalarda bulundu.

AKKOL: TİSK ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYACAK

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Akkol, “Sık gündeme gelen emtia, enerji fiyatları dünyada ve ülkemizde kolay olmayan belirsiz dönemlerden geçiyoruz. Asgari ücret yıllık belirleniyor ama güçlü mutabakatla ara bir zam ihtiyacında mutabık olduk” dedi.

“Buraya severek, isteyerek geldik” diyen Akkol, şunları ifade etti: “Vatandaşlarımızın taleplerinin karşılanması için buradayız. Yanı başımızda bir savaş var. Vatandaşlarımızı etkiliyor, iş sahiplerini ve şirketleri de etkiliyor. Dengeli bir asgari ücret tespiti yapılması konusunda TİSK elini taşın altına koyacaktır.”

ATALAY: ZAM GIDADAKİ ENFLASYONLA ERİDİ

Türk-İş Genel Başkanı Başkanı Ergün Atalay ise, “Uzun yıllar sonra ilk defa asgari ücretle ilgili bir toplantı yapıyoruz. Bizi buraya davet ettiğiniz için teşekkür ediyorum. 3600’ü uzun yıllar çalıştınız, düzenleme var. Asgari ücrette ocakta güzel zam yaptık ama gıdadaki enflasyonla eridi” diye konuştu.

“Sabit gelir, dar gelirli, emekli ve çalışanlar en büyük sıkıntıyı çeken kesimler” diyen Atalay, “Savaş, Covid bitmedi biliyorum. Bizim burada son geçen hafta Cumhurbaşkanı’nı ziyaretinin ardından bu toplantı organize edildi. Temennim oluşan enflasyon çerçevesinde kamuoyunu, asgari ücretliye nefes aldıracak bir düzenleme olur diye arzu ediyorum” diye konuştu.


asgari ücret komisyon

BİLGİN: YARIN SONUÇLANACAĞINI ÜMİT EDİYORUM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Bizim bugün başlattığımız komisyon çalışmalarının yarın sonuçlanacağını ümit ediyorum” dedi.

Bilgin, yaptığı açıklamada, “Enflasyonun gelir dağılımını bozucu etkisi. Gelir dağılımını etkileyen iki mekanizma vardır. Rekabetçi piyasa ortamı muhtelif sektörler arasındaki rekabetin düzenleyici etkisiyle çözülür. Çalışanlar enflasyon karşısında kendi gelirlerini değiştiremediği için sosyal devlet devreye girmelidir. Çalışanlarımızı, emekçilerimizi koruyacak sosyal devlet tedbirlerini devreye sokmak mecburiyetindeyiz. Hep asgari ücretin normal sürede toplanması gerektiğini söylemiştim. Bugün geldiğimiz ortamda çalışanlarımızın enflasyon karşısında korunması bizim görevimizdir, bunu yapmak zorundayız. Bu konuda da elimizdeki en iyi araç asgari ücreti yeniden belirlemektir. 6,5 milyona yakın bir kesimi oluşturuyor. Onlarla sınırlı değil, onların üstünde maaş alanlarda da pozitif etki yapacaktır” ifadelerini kullandı.

“ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNÜ AÇMAMIZ LAZIM”

Türkiye’nin en büyük 1000 şirketi içerisinde sendikalaşma oranının yüzde 13 seviyesinde bulunduğunu belirten Bilgin, şöyle devam etti: “Bu, çok ciddi bir sorundur. Emekçiler örgütlenmedikleri zaman ücretler, asgari ücret düzeyinde sıkışıp kalıyor. Bunun aşılması için mutlaka örgütlenmenin önünü açmamız lazım. Sendikalaşmanın önündeki engelleri kaldıracak çalışmaları yapıyoruz. Mevzuattaki düzenlemeleri yapacağız. Bazı işverenlerin sendikalaşmaya ve örgütlenmeye karşı negatif tavrını aşacağız.”

Çalışanları korumak zorunda olduklarını belirten Bilgin, “Örgütlenme özgürlüğünü kısıtlayan zihniyeti yıkmamız lazım. Komisyon çalışmalarının yarın sonuçlanacağını ümit ediyorum. Sosyal transfer yapma imkanını da bulmuş olacağız” diye konuştu.

TOPLANTI SONA ERDİ

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantısı sona erdi.

İlk toplantıdan çıkan mutabakata göre, asgari ücretteki artış temmuzdan itibaren geçerli olacak ve asgari ücrete vergi muafiyeti, yeni zamla ulaşılan rakam için de uygulanacak.

BAKAN BİLGİN’DEN PAYLAŞIM


Toplantının sona ermesinin ardından Bakan Bilgin, Twitter hesabından, “İşçi ve işveren temsilcilerimizle bir araya geldiğimiz Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantımızı gerçekleştirdik. Üreterek büyümeye devam eden güçlü Türkiye’nin emektarı işçilerimizi enflasyonun negatif etkisinden koruyacak düzenlemeleri hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini istedim