Financial Times: Kolay para dönemi sona erdi, zorluklardan ‘kaçış” artık mümkün değil

Allianz baş ekonomi danışmanı ekonomist Mohamed El-Erian, Financial Times için kaleme aldığı makalesinde son hafta piyasalarda yaşanan çalkantıyı bir “uyanış” olarak nitelendirdi: “Kolay para dönemi sona erdi, zorluklardan ‘kaçış” artık mümkün değil!”

Kolay para

Merkez Bankaları ve piyasaların, finansal koşulların daha da zorlaştığını ancak anladığını ifade eden El-Erian’a göre, merkezlerin “çok geç” harekete geçmiş olması ikinci bir aydınlanma yaşattı: Politika yapıcıların, hanehalklarının, şirketlerin ve piyasaların artık zorluklardan “kaçması” mümkün değil.

ABD, Euro Bölgesi, İngiltere ve İsviçre gibi dünyanın en büyük merkez bankalarının “piyasalara etkisi ne olursa olsun, enflasyonla daha da güçlü mücadele edeceğini” söylemiş olması, El-Erian’a göre önemli bir dönüm noktası.


ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 9 trilyon dolarlık bilançosunu küçültme süreci de başladı.

El-Erian’a göre tüm bu gelişmeler yıllar süren likidite bolluğunun sonuna gelindiğini gösteriyor ve piyasalarda yaşanan çalkantı döngüsel değil, kısa sürede de sonlanmayacak.

El-Erian para politikalarında yapılan hatalar nedeniyle küresel ekonominin “resesyon, artan eşitsizlik ve finansal istikrarsızlık” patikasında olduğunu, zararı sınırlandırılabilmek ve en kırılganları koruyabilmek için politika yapıcıların adımları hızlandırması gerektiğini söylüyor.


Dolar Fed’in 75 baz puanlık faiz artırımı sonrası 20 yılın zirvesinden uzaklaşmıyor. Fed’in faiz artışların son hız devam edeceği beklentisi ve bazı Fed yetkililerinin enflasyonun hedef yüzde 2’yi bulmasının birkaç yılı bulacağını öngörmesi doları destekleyen unsurlar. Dolar endeksi geçtiğimiz çarşamba 105,79’la 20 yılın zirvesini görmüştü.

Pazartesi TSİ 16:45 itibariyle endeks 104,45’teydi ve gün içinde 104,82’ye kadar yükseldi. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester “enflasyonun yüzde 2’ye düşmesinin birkaç yıl süreceğini” süreceğini ve resesyon risklerinin yükseldiğini” söylüyor. Fed Başkanı Jerome Powell’in çarşamba ve perşembe günü Senato’da vereceği ifadeler doların yönünde etkili olabilir.

Enflasyon endişeleri süren Euro Bölgesi’nde ise ECB Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Sistemik Risk Kurulu Başkanı şapkasıyla parlamentoya yaptığı açıklamada bankanın bu yaz iki kez faiz artırım planı olduğunu teyit etti.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un mutlak çoğunluğu kaybetmesine rağmen, doların 20 yılın zirvesinden hafi f gerilemesi ve Lagarde’ın temmuzda 25 baz puan ve ardından eylülde tekrar faiz artırımı olacağını söylemesi, pariteyi güçlendirerek 1,054’e kadar yükseltti. Avrupa genelinde tahvil getirileri de bir aydan kısa bir sürede sert yükselişler kaydediyor.


10 yıllık Bund’da getiri yüzde 1,’den yüzde 1,926’ya kadar yükseldi. ECB’nin “kuzey-güney” ekonomiler arasındaki farklılıkları engellemeyi planladığını açıklaması İtalyan tahvilleriyle Alman tahvilleri arasındaki getiri makasını 200 baz puanın altına indirdi.

Resesyon endişesi büyüyor: Borsalar, kriptolar ve emtialar sarsılıyor!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.