Nebati’nin ‘çok farklı olacak’ dediği noktadayız: 6 aylık kıyaslama

Dolar kuru ve enflasyon verilerinin yükseliş trendi hızla devam ederken Bakan Nebati’nin “6 ay sonra çok farklı noktalara gideceğiz” diyerek dikkat çektiği günlerdeyiz. Veriler, yaklaşık 6 ay öncesiyle kıyaslandığında Nebati’nin ne kadar yanıldığı gözler önüne seriyor.

nebati

Resmi rakamlara göre işsizliğin yüzde 11,3, enflasyonun yüzde 73,5 ve dolar/TL’nin 17 seviyesinde olduğu bugünlerde AKP’li Bakan Nebati’nin açıklamaları yeniden hatırlandı.

27 Aralık 2021 tarihinde ‘ışıl ışıl parlayan’ gözleriyle açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonda ‘çok farklı noktalara’ gidileceğini öne sürmüştü. Nebati o açıklamasında, 6 ay sonrasına vurgu yaparak, “Hani hep hayal edersiniz ya, şöyle bir uyusam da 6 ay sonra uyansam diye; bir uyuyun 6 ay sonra uyanın… Çok farklı noktalara gideceğiz, çok farklı noktalara…” ifadelerini kullanmıştı.


6 AYLIK FARK!

Bakan’ın bu açıklamaları 6 ay öncesiyle kıyaslandığında, Türkiye’nin hangi “farklı noktalara” geldiğini veriler açığa çıkardı.

6 ay önce:

Bakan Nebati’nin 22 Aralık 2021 tarihinde bu açıklamayı yaptığında enflasyon TÜİK tarafından yüzde 36,08 olarak kaydedilmişti. Yine TÜİK verilerinde işsizlik oranı yüzde 11,2’ydi. Dolar/TL kuru yine bu tarihte 11,42‘den işlem görüyordu.

Bugün:


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre enflasyon yüzde 73,5, ENAG’a göre ise yüzde 160,76 ve dolar/TL kuru 17 seviyelerinde. Bugün TÜİK tarafından açıklanan işsizlik verilerine göre ise işsiz kalan yurttaş sayısı da artmış durumda. Bugün açıklanan TÜİK verilerine göre enflasyon yüzde 11,3 seviyesinde.

Erdoğan: Yatırımını kendi ülkesine yapan herkes kârlı çıkacaktır