Üzüm üreticisi isyan etti: Bir dönüm bile dikmem, benim için bağcılık ve üzüm bitti!

Yıllardır maliyet artışları ile kazancı arasında sıkışan, bir de olumsuz hava koşulları nedeniyle bağlarını don vuran Manisalı üzüm üreticisi “Bir dönüm bile dikmem, benim için bağcılık ve üzüm bitti” diyerek isyan etti.

üzüm üreticisi

Video aşağıda – Manisa’da geçtiğimiz günlerde yaşanan aşırı yağış, dolu ve fırtına nedeniyle Alaşehir, Ahmetli ve Salihli ilçelerindeki üzüm bağları zarar gördü.

Salihli ve Ahmetli’deki üzüm bağlarında meydana gelen hasarı yerinde inceleyen ve üreticilerden bilgi alan Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “Üzüm üreticilerinin maliyetleri mazota, gübreye, ilaca, işçiliğe gelen zamlarla üç katına çıktı. Buna karşın üzüm fiyatları aynı oranda artmadığı için mağdur oldular. Şimdi de bağları don vurunca üreticinin var olan zararının üstüne bir de hasar eklendi” diye konuştu.


“Maliyetler bizi öldürecek!”

Üretim maliyetlerinin, üretimin önündeki en büyük engelleri olduğunu söyleyen üretici, “Maliyetler bizi öldürecek. Mazotmuş, gübreymiş, elektrikmiş bunlar bizi götürecek. Bu sene 50 kilo atacağıma 15 kilo gübre attım. Şimdi su da atacağız mesela, su gübresine hemen 200 lira zam yaptılar, atamayacağız. 18/46 gübre 160 liraydı 700 lira oldu. Map gübresi 160 liraydı  850 lira oldu. Üre gübresi 120 liraydı 650 lira oldu. Bordo bulamacı 180 liraydı 650 lira oldu. Tarım ilaçları %100 ile %300 zamlandı. Bu şartlar altında üretim yapılabilir mi? ” dedi.


“1 kilo üzümle yarım litre mazot alamıyoruz”

Sattıkları üzümün mazot giderlerine yetişemediğini söyleyen üretici, “Mazot 28 lira oldu, yarın yine zam geliyormuş. 30 lirayı geçiyor. Traktörün deposu 2 bin 500 liraya doluyor. 5 ayda her gün zam mı olur?  Üzümün kilosu 15-16 lira. Bir kilo üzümle yarım litre mazot alabiliyoruz. Her şey bu kadar artmışken üzüm 15 lira değil 30 lira olmalı ki ben bu maliyetleri çıkarayım. Mazot fiyatıyla bir olması lazım.  Geçen sene 1 kilo üzümle 2-3 litre mazot alıyorduk. Şimdi artık buna razı olacağız. Bunun bir de gelecek yılı var. Seneye tekrar devridaim oluyor. Bu şartlarda her şey zor, bir tek bağcılık değil” ifadelerini kullandı.

“TMO bu sene fiyat açıklamasın”

Seneye bir dönüm bile üzüm dikmeyeceğini söyleyen üzüm üreticisi, “Bir dönüm bile dikmem, bir dönüm. Bağcılık işi bitti. Benim için üzüm bitti. Ben 15 liradan üzüm satabilir miyim? Her sene açıklama yapıyorlar üzüm fiyatlarını düşürüyorlar. Geçen sene 15 TL’ye satılırken açıklama yaptılar 13 liraya düştü. Arpa ve buğdayda da aynısı oldu. Arpa 6 liradan satılıyordu fiyatını düşürdüler. Nasıl bir şey bu? TMO açıklama yapmasaydı buğday 7 liraya çıkacaktı. TMO bu sene üzüm taban puanı açıklamasın. Frenliyorlar. Ben çiftçilikten soğudum. Bak, tertemiz bakıyoruz mahsulumüze. Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur demişler. Bakıyoruz ama icraat yok. Dolu vurdu gitti. Taneler hep zedelendi. Dolu yemiş ağacını ikiye böldü, her şey gitti” dedi.


TARSİM Sigortası yaptırmalarına rağmen zararlarının tazmini konusunda sıkıntı yaşadıklarını söyleyen üzüm üreticileri, “Sigorta var. Hasar çok. Sigortacılar geldiler, baktılar. Hiçbir şey söylemediler. Sigortacılar hep 1 hafta sonra gelir, hasar bir kaybolsun der, ondan sonra gelirler. Geldiler, baktılar bahanelere başladılar. Şu düzen olmayacak, şu direkler olmayacak. Direkleri sigortanın ödemesi için 6 bin taneden 3 bin tanesinin zarar görmesi lazımmış. Burası 50 dönüm. Vallahi billahi köklerim bu bağı. Bağcılıktan nefret ettim ben. Bu düzeni kurmuş olmasam köklerim, hiç durmam bu bağda.” dedi.

Üretici enflasyonu rekor kırdı!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.