Yeni Fiat Doblo üretimi Türkiye’den İspanya’ya çekiliyor!

22 yıldır Türkiye’de Tofaş’ın Bursa fabrikasında üretilen Fiat Doblo araçlarının yeni modelinin üretimi İspanya’daki Vigo fabrikasında yapılacak.

fiat doblo

Tofaş’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, Yeni Fiat Doblo modelinin, Stellantis’in İspanya’daki Vigo fabrikasında üretileceğinin kamuoyuyla paylaşıldığı aktarıldı.

Konuya ilişkin Fiat tarafından bugün basın duyurusu yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlar yazıldı: “Diğer taraftan, 23 Ekim 2020 tarihli şirketimiz özel durum açıklamasında 2022 yılı sonuna kadar Tofaş fabrikasında devam edeceği açıklanan mevcut Fiat Doblo modelinin üretiminin ihracat pazarlarından gelen talep doğrultusunda Türkiye, Kuzey Amerika, Kanada, Orta Doğu ve Afrika için 2023 yıl sonuna kadar uzatılması dahil, Tofaş fabrikasında üretilecek yeni ürünler konusundaki çalışmalar ve değerlendirmeler devam etmekte olup, kesinleşen önemli bilgiler kamuoyu ile paylaşılacaktır.”


Tofaş hisseleri geriledi

Doblo, Tofaş’ın ihracat ağırlıklı iş modeline geçmesini sağlamıştı. Şirketin hisseleri Doblo yerine üretime hangi modelin alınacağının belirlenmemesi nedeniyle sert geriledi.

Yeni Doblo’nun Tofaş’ta üretilip üretilmeyeceği müzakerelerinin iki yıla yakın sürdüğünü hatırlatan Ata Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş, “Yeni modeller için verilecek kararın daha fazla uzaması hoş olmayacak bir gelişme olur. Tofaş hisseleri bir süredir benzerlerine kıyasla baskı altında kaldı. Şirkette ciddi bir değer var, ancak yeni model kararlarının verilmemesi hisse üzerinde bir süre devam edecek bir baskı yaratır” dedi.

Doblo, Tofaş’ın üretiminin üçte biri

Doblo geçen yıl sonu itibariyle 77 bin 520 adetle Tofaş’ın üretiminin üçte birini, 48 bin 761 adetle de ihracatın yüzde 43’ünü oluşturdu.


Tofaş Doblo’nun yanı sıra binek model Egea ve daha küçük hacimlerde diğer bir hafif ticari araç platformu olan MCV’yi üretiyor.

Yılda 450 bin üretim kapasitesine sahip Tofaş, geçen yıl yaklaşık 229 bin araç üretti.

2000 yılından beri Tofaş’ın Bursa fabrikasında üretilen Fiat Doblo’dan üzen haber geldi. Hafif ticari aracın yeni neslinde İspanya’nın Galiçya bölgesindeki Vigo fabrikasında üretileceği açıklandı. 2021’de FCA ile PSA’nın birleşerek Stellantis’i kurmasının ardından, Tofaş’ın Bursa fabrikasında birden çok modelini üreten Fiat da Stellantis cephesine geçmişti.


Stellantis’in bu kararı ile, grup bünyesindeki Fiat, Peugeot, Opel ve Citroen’in hafif ticari modelleri aynı platformda üretilmiş olacak. 2000 yılından beri 2 milyondan fazla Doblo üreten Tofaş, geçtiğimiz yıl toplam üretiminin yüzde 35’ine yakınını Doblo’ya ayırmıştı.

Araba fiyatlarına büyük zam yolda!