Altın fiyatları neden yükseliyor? Daha da artacak mı?

Altın fiyatları, ABD ekonomisinin yavaşladığına dair veriler sonrası Fed’in faiz artış hızını yavaşlatacağı beklentisiyle Mart ayından bu yana en büyük haftalık yükselişine hazırlanıyor.

Altın fiyatları

Spot altın fiyatları, zayıflayan dolar ve düşen tahvil getirilerinden aldığı destekle üç haftanın en yüksek seviyelerini gördü. Altın haftanın son işlem gününde 1.768 dolar seviyesini test etti. Haftalık prim yüzde 2’yi aştı.

Fed bu hafta yapılan toplantıda 75 baz puan artış kararı alırken veriler ABD’nin teknik resesyon yaşadığına işaret etti ve merkez bankasının enflasyonla mücadelesinde daha az agresif hareket edeceği değerlendirmelerine neden oldu.


ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ekonominin mevcut durumuyla ilgili “bardağın dolu tarafını gören” bir değerlendirme yaparak enflasyonu dizginlemek için ekonomide bir yavaşlama yaşanmasının şart olduğunu ancak bunun ülkenin resesyona girdiği anlamına gelmediğini belirtti.

“Fed defalarca enflasyonu kontrol altına almanın öneminin altını çizdi ve fiyat baskılarında kayda değer iyileşmeler görülmediği sürece bu pozisyonunu terketmeyebilir” diyen Kotak Securities Kıdemli Analisti Madhavi Mehta, “Dolayısıyla evet Fed faiz artışlarını yavaşlatabilir ama bu yakın zamanda olmayabilir ve piyasada yaşanan mevcut altın heyecanının geçici olduğu ortaya çıkabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Fed’in faiz kararıyla dolar düştü, altın fiyatları yükselişe geçti!

Altınla ters yönlü hareket eden dolar bugün değer kaybetti. Fed dün politika faizini 75 baz puan artırarak faizleri yüzde 1,50-1,75 seviyesinden yüzde 2,25-2,50 seviyesine çekmişti. Piyasaların beklentisi de 75 baz puanlık artış düzeyindeydi.

Fed Başkanı Powell dün düzenlenen basın toplantısında enflasyonu kontrol altına alma hedefinde kararlı olduğunun sinyalini vermişti. Bir sonraki faiz artırımının boyutuna dair beklentilerini de açıklayan Powell, ‘bir noktada faiz artırımlarını yavaşlatmanın uygun olacağını’ dile getirmişti.

Fed’in faiz artışları, doların faiz getirisinin artması nedeniyle altın fiyatlarını baskılıyordu. Ancak Powell’ın ‘faiz artışlarını bir noktada yavaşlatma’ açıklamasının piyasa tarafından satın alınmasıyla birlikte doların değeri düşerken petrol, altın gibi emtialar yükseldi.


Konu ile ilgili Reuters’a konuşan ED&F Man Group’un mali hizmetler bölümünde analist olan Edward Meir, “Powell, faizin durumunu gözden geçirmek için kapıyı hafifçe açık bıraktı ve tünelin sonuna, gelecek yıl da artan oranlar görmeyeceğimize dair bir tür ışık yaktı” ifadelerini kullandı.

“Altın fiyatlarında 1780-1800 dolar arasında direnç test edilebilir”

Meir, “Bu hamle dolarda ve ABD getirilerinde düşüşe neden olarak altında tanık olduğumuz hareketliliği beraberinde getirdi. Daha yakın vadede altın fiyatlarının daha çok yükselerek gelecek ay 1780 dolar ila 1800 dolar arasında direnç test etme şansının yüksek olması bekleniyor” diye ekledi.

Kanada merkezli yatırım bankası TD Securities’in analistleriyse, kısa vadede enflasyonun herhangi biçimde soluklanmaya olanak tanımayacağını düşündüklerini belirtti. Analistler, “Fed yetkililerinin defalarca altını çizdiği gibi politika yapıcılar devam eden sıkılaştırma sürecini duraklatmadan önce enflasyonun düştüğüne dair ikna edici kanıtlar arıyor. Tahminimiz doğru çıkarsa bu en erken 4. çeyreğin sonunda 2023’ün başında gerçekleşebilir” dedi.

‘ALTIN BU HAFTA POZİTİF BÖLGEDE KALACAK’

The Economic Times’ın haberine göre Hindistan merkezli Share India’nın araştırma biriminin başkanı Ravi Singh, altın fiyatlarının bu hafta pozitif bölgede kalacağını tahmin ettiğini söyledi.

India Express’in bildirdiğine göreyse HDCF Securities’in kıdemli analistlerinden Tapan Patel, Fed’in beklentiler doğrultusunda faiz artırmasından sonra altının ralli yaptığını ve dolar endeksindeki keskin düşüşün sarı metaldeki alımları desteklediğini ifade etti.

ALTIN PİYASASINDA SON DURUM

Çeyrek altın fiyatı

Bu gelişmelerle birlikte öğleden sonra ons altın 1748 doları görürken gram altın dolar/TL’nin 17,92 seviyesinde hareket etmesinin de etkisiyle 1008 TL’ye kadar yükseldi.


Cumhuriyet altını 6 bin 528 TL alış ve 6 bin 632 TL satış fiyatıyla işlem görürken çeyrek altın ise 1637 TL alış ve 1664 TL satış fiyatıyla işlem gördü.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Son 10 günü çıkarın, ondan önceki bir aylık süreçte en az değer kaybeden para birimi Türk Lirası || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.