Portugal Golden Visa ile Lizbon’a Türk Yatırımcıların İlgisi Artıyor

Portekiz, yurtdışında gayrimenkul yatırımı yapılarak oturum ve AB vatandaşlık edinimi konusunda TC vatandaşlarının en çok tercih ettiği ülkeler arasındadır.

Portugal Golden Visa

Avrupa’da bazı ülkelerin gayrimenkul edinimi ile sunduğu oturum ve vatandaşlık hakları, yurtdışına yapılan yatırımları daha cazip kılmaktadır. Portekiz son yıllarda gayrimenkul yatırımı ile oturum almak isteyen TC yatırımcıların yeni rotası olmayı başardı. Kasım 2012’den günümüze yaklaşık 500 Türk vatandaşı aileleriyle birlikte Portugal Golden Visa programından faydalanarak Portekiz oturum kartı edindi.

Portugal Golden Visa, yatırımla oturma izni ve AB vatandaşlık programına TC vatandaşlarının ilgisi her geçen gün artıyor. 

Portugal Golden Visa programı kapsamında Portekiz’de TC kökenli yatırımcılar minimum 280.000 Euro’luk konut alımı karşılığında Portekiz’de ailece oturum izni alabiliyor. Yılda 28 milyon turist çekmeyi başaran Portekiz, avantajlı vergi politikalarıyla, düşük konut kredi faizleriyle, dünyanın en güvenli dördüncü ülkesi olmasıyla ve sahip olduğu uluslararası ticaret altyapısıyla Türk yatırımcıların dikkatini çekiyor. Portekiz’in Kasım 2012’de başlattığı Portugal Golden Visa programı, yatırımla Avrupa vatandaşlığı edinimi alanında Türkler tarafından en çok talep gören programlar arasındadır. Portekiz’in Avrupa’nın en batısındaki coğrafi konumu, renkli kültürü, olağanüstü mimarisi, kaliteli şehir hayatı, kuvvetli bilişim altyapısı, gelişmiş sağlık ve donanımlı eğitim sistemi ile Kasım 2012’den günümüze dünya genelinde yaklaşık 10.000 Golden Visa yatırımcısını ülkeye çekmeyi başarmıştır.

Portekiz’de oturum ve Portekiz vatandaşlığı süreci, minimum 280.000 Euro değerinde bir gayrimenkul alımıyla başlatılabiliyor. Gayrimenkul satın alındıktan sonra başvuru sahiplerine 2’şer yıllık sürelerle oturum kartı veriliyor. Yılda sadece 7 gün Portekiz’de bulunarak 5 yılın sonunda süresiz oturuma veya Portekiz vatandaşlığına başvurma hakkı elde edilir. Bu süre zarfında Schengen bölgesinde vizesiz seyahat edilebilir ve her 6 ayda 3 ayı geçmeyecek kadar Avrupa’nın herhangi bir yerinde kalma hakkı elde edilir.

Portekiz vatandaşlığı demek aynı zamanda Avrupa vatandaşlığı demektir. Portekiz vatandaşı olduktan sonra 28 Avrupa ülkesi ve İsviçre’ye yerleşebilmek mümkündür. Portekiz pasaportuyla çocuklarınız Avrupa’nın sağlık, iş ve eğitim fırsatlarından herhangi bir AB vatandaşı gibi yararlanabilir. Portekiz vatandaşlık programına, eşiniz, 26 yaşına kadar çocuklarınız ve ebeveynleriniz dâhil edilebilir.

portekiz yatırım

Portugal Golden Visa Programına Nasıl Başvurulur?

Portekiz Golden Visa başvurusu yapabilmek için aşağıdaki popüler yatırımlardan bir tanesini gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır:

  1. Portekiz’in nüfus yoğunluğu az olan bir bölgesinden 280.000 Euro’luk gayrimenkul satın alarak: Alınacak gayrimenkulün en az 30 yaşında olması veya kentsel dönüşüme girmiş bir binadan yenileme aşamasında alınması gereklidir.
  2. Lizbon, Porto ve sahil bandındaki büyük şehirlerden 350.000 Euro değerinde gayrimenkul alarak: Alınacak gayrimenkulün en az 30 yaşında olması veya kentsel dönüşüme girmiş bir binadan yenileme aşamasında alınması gereklidir.
  3. Portekiz’in nüfus yoğunluğu az olan bir bölgesinden 400.000 Euro’luk gayrimenkul satın alarak.
  4. Lizbon, Porto ve sahil bandındaki büyük şehirlerden 500.000 Euro değerinde gayrimenkul alarak.
  5. 500.000 Euro değerinde Anapara korumalı Portekiz yatırım fonu alarak.

Portugal Golden Visa programının en büyük avantajlarından biri de satın alınan gayrimenkulün vatandaşlığı aldıktan sonra satılabilmesidir.

portekiz gayrimenkul

Lizbon, Porto gibi Portekiz’in büyük şehirlerinde kira getirisi garantili yatırım fırsatları:

Portugal Golden Visa kapsamında Portekiz, yatırım ve oturum yoluyla vatandaşlık almak isteyen TC vatandaşlarının ilgisini çekiyor. 350.000 Euro ile Lizbon’un en merkezi lokasyonlarından bir daire satın alındığında, gayrimenkulün yıllık ortalama kira getirisi 15.000 Euro civarında seyreder.

EUPorto: Biz Kimiz ve Sizin İçin Ne Yapıyoruz?

EUPorto, Portugal Golden Visa yatırımcılarıyla güvene dayalı ilişkinin esas alındığı bir danışmanlık firmasıdır. Sadece Portekiz’deki kurumsal ve gayrimenkul alanında uzman hukuk firmalarının onayından geçen projeleri yatırımcılara sunar, yatırım ve Golden Vize başvurularını tek merkezden yürütür. Bu nedenle, yatırımcılarının hedef ve beklentilerine uyan en güvenli gayrimenkulleri ve yatırım fonlarını önerir. Yatırım seçeneklerini filtreleyerek yatırımcının menfaatini ön planda tutar.

Özetle EUPorto, Golden Visa piyasasındaki danışmanlık firmalarından farklı olarak yatırımcılarına bir emlakçı gibi piyasadaki tüm gayrimenkul projelerini portföyüne alıp listeler halinde sunmaz. Riskli gayrimenkul projelerine yönlendirmez, tam tersine yatırımcılarının yatırımlarını koruyan, Portekiz yasalarının izin verdiği doğru uygulamalarla tüm Golden Visa sürecini tek muhatap olarak yönetir.

Sadece Portugal Golden Visa konusunda uzman EUPorto, doğuştan Portekizli-Türk olması sebebiyle lokal bilgi ve piyasa hakimiyetine sahiptir. Lizbon ve civarı, Porto ve Algarve bölgesinde en verimli ve güvenli gayrimenkul seçeneklerini sunar. Portekiz Altın Vize kapsamındaki tüm yatırım türleri ve kategorilerinde zengin bir portföye sahiptir. Minimum 280.000, 350.000, 400.000 ve 500.000 Euro tutarında getiri sağlayan gayrimenkul ve anapara korumalı/teminatlı Portekiz yatırım fonları sunar. Butik bir danışmanlık hizmetiyle yatırımcının hedefine yönelik en verimli ve güvenli seçenekler üzerinden yatırımcının tercih yapmasında destek olur. Portugal Golden Visa oturum izni alma sürecinde operasyonel kapsamda A’dan Z’ye işlemleri koordine eder. Bilgi ve iletişim için: www.euporto.com adresini ziyaret edebilir, Instagram ve Facebook’ta euportocom hesabını takip edebilirsiniz.