Gökyüzünde şölen: Süper Ay ve Perseid Meteor Yağmuru

11 Ağustos’u 12 Ağustos’a bağlayan gece, 2022’nin son Süper Ay olayı gerçekleşecek. Türkiye’den de gözlemlenebilecek doğa olayı, Perseid meteor yağmuru ile de aynı güne geldiği için her zamankinden çok daha heyecan verici olacak.

süper ay perseid

2022’nin son Süper Ayı ve Perseid meteor yağmuru

Süper Ay nedir?

Süper Aylar, Ay’ın Dünya’yı dairesel yerine eliptik bir yörüngede yörüngede döndürmesi nedeniyle oluşur. Gökyüzünü izlemeyi seviyorsanız, 11 Ağustos Perşembe akşamını takviminize not ettiğinize emin olun. Ay’ın “Süper Ay” olarak, cuma sabahının erken saatlerinde yüzde 30’a kadar daha parlak görünmesi bekleniyor.


Yılın son Süper Ay’ı, 11 Ağustos’ta gün batımı ile ertesi sabah gün doğumu arasında, gökyüzü açık olduğunda rahatlıkla görülebilir. Dolunay, Ay’ın yörüngesinde Dünya’ya en yakın olduğu nokta olan yerberi ile neredeyse çakıştığında bir “Süper Ay” meydana gelir.

super moon

Bu, 29,5 günlük yörüngesinde Dünya’ya en yakın olduğu ve yılın belirli zamanlarında dolunay sırasında bu noktayı geçtiği bir nokta olduğu anlamına gelir. Süper Ay, standart bir dolunaydan yaklaşık yüzde 7 daha büyük ve yüzde 15 daha parlaktır.

Yarın akşam gerçekleşecek olan doğa olayı, gerekli mesafe veya zaman kısıtlamalarının yerine gelmesiyle, yılın son “Süper Ay”ı olarak kabul ediliyor.

Bugün, gökyüzü tutkunları için önemli bir gün. Zira bugün, 2022 yılının son Süper Ay olayı gözlemlenecek. Her zamankinden çok daha yakın ve çok daha parlak görünecek Ay, gökyüzünü merak edenlere benzersiz anlar sunacak.

Süper Ay: Yüzde 17 büyük ve yüzde 30 daha parlak

süper ay

Süper Ay, Ay’ın yörüngesinin Dünya’ya en yakın olduğu dönemlerde yaşanıyor. Ortalamadan yüzde 17 büyük ve yüzde 30 civarında daha parlak olan Ay, her zamanki gibi görünmediğinden Süper Ay olarak isimlendiriliyor. Gökyüzünün bulutsuz olduğu hemen her yerde Süper Ay’ı görebilirsiniz.

Her yerde aynı parlaklıkta görülemeyecek!

İngiliz bilim insanlarının tahminlerine göre Süper Ay, TSİ 04:36 maksimum parlaklık ve büyüklüğe ulaşacak. Bu tahmin, Süper Ay’ın her yerde aynı parlaklık ve büyüklükte görünemeyeceği anlamına geliyor. Mesela Türkiye’nin en doğusu, o saatlerde neredeyse Güneş’i görmeye başlayacak. Ancak bu pek de önemli bir şey değil. Zira bu akşam itibarıyla nereden bakarsanız bakın, Süper Ay’ı görebileceksiniz.

Perseid meteor yağmuru ne zaman? Meteor yağmuru Türkiye’den izlenecek mi?

perseid meteor yağmuru

NASA tarafından “yılın en iyi meteor yağmuru” olarak kabul edilen Perseid meteor yağmuru 11-13 Ağustos tarihleri arasında gözlemlenebilecek. Bu yıl 12 Ağustos günü dolunay ile aynı zamana denk geldiği için meteor yağmuru daha az görülebilecek. Türkiye’de Perseid meteor yağmurunu gözlemlemek için en uygun gün ve saat, 12 Ağustos 23.00-00.00 saatleri arası olarak öngörülüyor.


Halk arasında ‘yıldız kayması’ olarak da bilinen meteor yağmuru için geri sayım başladı. NASA’nın Alabama, Huntsville’deki Marshall Uzay Uçuş Merkezi’ndeki Meteoroid Çevre Ofisi’ne liderlik eden NASA astronomu Bill Cooke, “Ne yazık ki, bu yılki Perseids zirvesi, gözcüler için olası en kötü koşulları görecek” dedi. “Kuzey Amerika’daki çoğumuz normalde saatte 50 veya 60 meteor görürüz” dedi, “ancak bu yıl normal zirve sırasında dolunay bunu en iyi ihtimalle saatte 10-20’ye düşürecek.”

METEOR YAĞMURU NE ZAMAN?

meteor yağmuru

Dünyada özellikle 11-13 Ağustos tarihleri arasında izlenebilen Perseid meteor yağmuru için geri sayım başladı. Perseid meteor yağmuru ile saatte 50-100 “kayan yıldız” görülmesi bekleniyor.

METEOR YAĞMURU TÜRKİYE’DEN GÖRÜLECEK Mİ?

Türkiye’de Perseid meteor yağmurunu gözlemlemek için en uygun gün ve saat, 12 Ağustos 23.00-00.00 saatleri arası olarak öngörülüyor.

Perseid meteor yağmuru nedir?

perseid

Swift-Tuttle kuyrukluyıldızının parçaları olan Parlak Perseidler, yılın en popüler meteor yağmurlarından biridir.

Dünya’nın her yıl kuyruklu yıldızın geride bıraktığı toz ve parçacıkların içinden geçmesiyle, Perseid Meteor Yağmuru adı verilen görsel şölen ortaya çıkmaktadır.

Perseidler, her yıl temmuz sonu itibarıyla ortaya çıkıyor ve gece gökyüzünde parıldayan ışık çizgileri olarak görülüyor.

En yoğun hâlini ise ağustos ayının ortalarına doğru alıyor.

GÖKTAŞI YAĞMURU NASIL OLUŞUYOR?


Gökbilimciler, Perseid göktaşı yağmurlarının oluşma nedenini güneş sisteminde başıboş dolaşan küçük parçaların yeryüzü atmosferine girip yanmasıyla meydana geldiğini söylüyorlar. Göktaşı akıntılarını gözlemek için özel bir alete ihtiyaç duyulmadan çıplak gözle izlenme şansının yüksek. Perseid göktaşı yağmurunu izlemek için ışık kirliliğinin olmadığı karanlık bölgelerde olmak gerekiyor. Perseid akıntısında yeryüzünde saatte 60’a yakın meteor yanması izlenebilecek.

Astroloji: 12 Ağustos Kova burcunda Dolunay burç yorumları || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram