Tarım Kredi markette indirim bekleyen vatandaşa hayal kırıklığı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tarım Kredi marketlerde indirim talimatı vermişti. Ancak sabahın erken saatlerinde ucuza ürün alacağını uman vatandaş raflarda büyük bir hayal kırıklığı ile karşılaştı. Fiyatların, zincir marketlerdeki fiyatlardan çok farklı olmadığı, hatta bazı ürünlerin özel marketlerde daha ucuza satıldığı görüldü.

Tarım Kredi markette

Cumhurbaşkanı Erdoğan 8 Ağustos’taki Merkez Karar Yönetim Kurulu Toplantısı’nda (MKYK) Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye Tarım Kredi Kooperatiflerine ait marketlerde fiyatları düşürme çağrısında bulunmuştu.

BirGün‘den Asena Tunca’nın haberine göre; 15 Ağustos günü 30’u aşkın temel tüketim ürününde uygulanacağı duyurulan indirimin, Erdoğan’ın sıraladığı kalemlerin yalnızca birkaçında görülmesine yurttaşlar isyan etti.


İstanbul Zeytinburnu’ndaki Tarım Kredi Kooperatifi marketinde makarna ve patatesin fiyatında bir üründe değişlik olmadığını ifade eden bir kadın yurttaş, “Yalnızca Ayçiçek yağının fiyatı düşmüş o da söz edilen miktarda değil” dedi.

Marketi “Hızlı hızlı geldik, söylendiği gibi bir indirim yok”, “Fiyatlar aynı” diyerek dolaşan ve verilen sözlerin tutulmadığına isyan eden vatandaşlar; yine makarna, bulgur ve açıklandığı gibi yüzde 30’luk bir indirim olmasa da fiyatı yüzde 9,8 düşen ayçiçek yağına sarıldı.


“Söyledikleri indirim de yalan”

Marketin açılış saatinden yarım saat önce gelip indirimli ürünleri beklediğini ifade eden 64 yaşında bir kadın yurttaş “Fiyatların yarın daha da yükseleceğini bilmesem almam” diye konuştu.

Sepetine patates ve makarnaları dolduran bir başka yurttaş ise “Oy veriyoruz yiyecek bulamıyoruz, söyledikleri indirim de yalan 2-3 tane üründen başka fiyatı düşen şey yok” diye konuştu.

Dünkü fiyat ile indirimli fiyat tablosu:

 • Patates 7,95 TL -aynı
 • Bulgur 14,90 TL -aynı
 • Fasulye 20,50 -aynı
 • 2,5 kg pirinç 54,65 TL -aynı
 • Un kg 10 TL -aynı
 • Çay 78,90 TL -aynı
 • 2 kg yoğurt 27,95 TL -aynı
 • 5 kg deterjan 59,90 TL -aynı
 • 16’lı tuvalet kâğıdı 49,90 -aynı
 • Mercimek 24,30 TL – 19,90 TL
 • Ayçiçek yağı 162,90 TL – 146,90 TL

Bazı ürünler zincir marketlerde daha ucuz!

Öte yandan, Tarım Kredi Kooperatifleri marketi ile zincir marketler arasındaki fiyatlar kıyaslandığında bazı ürünlerde zincir marketlerin daha ucuz olduğu anlaşıldı.

ayçiçek yağı fiyat

çay fiyatı

“Mersin’deki iki tarım kredi markette fiyatlar zincir marketlerden daha pahalı”


CHP Mersin Milletvekili Avukat Alpay Antmen, Mersin’de incelediği 2 Tarım Kredi Kooperatifi marketinde bulunan ürünlerin zincir marketlerden daha pahalı olduğunu söyledi. Antmen, “Sözde indirim başlayacaktı. Buradaki et ürünleri kasaplarla aynı fiyatlarda. 2-3 üründe sembolik indirimler var. Onun dışında indirim göremiyoruz. Lütfen halkı kandırmayın. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan halkı kandırmaktan vazgeçmeli. Çiftçinin malı olan kredi kooperatiflerini kendi syiasi algı operasyonlarına alet etmemeliler” ifadelerini kullandı.

Astroloji: 15 – 21 Ağustos haftalık burç yorumları