Merkez Bankası doları baskılamak için 75 milyar dolar mı sattı?

TCMB, doları baskılamak için 75 milyar dolar mı sattı? Merkez Bankası’nın yüksek enflasyonla sonuçlanan faiz politikası ve sert artış gösteren döviz kuru ekonomi gündemini belirlemeye devam ediyor. Döviz kurundaki artış devam ederken Bloomberg ekonomistlerinden Selva Baziki, Merkez Bankası’na ilişkin çarpıcı iddialarda bulundu.

Dolar

Merkez Bankası doları baskılamak için 75 milyar dolar mı sattı?

Sık sık dolar satışı yaptığı iddia edilen Merkez Bankası’na ilişkin bir değerlendirme de Bloomberg ekonomisti Selva Baziki yaptı. Baziki, Merkez Bankası’nın yükselen döviz kurunu baskılamak için son 8 ayda 75 milyar dolar sattığını öne sürdü. Böylece aylık 9,5 milyar dolar satılarak piyasaya müdahale edildi.


Baziki, 5 Ağustos’ta yaptığı paylaşımda da 7 aylık rakamın 66 milyar dolar olduğunu söylemişti. Baziki, müdahalelerin yaz aylarında turizm gelirleri nedeniyle yavaşladığını da belirtti.

Bloomberg’ün hesaplamasına göre 75 milyar dolar

Bloomberg’ün hesaplamasına göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Ocak-Ağustos ayları arasında döviz piyasalarına 75 milyar dolara kadar müdahale etti.


bloomberg tcmb

Bloomberg’ün hesaplamasına göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Ocak-Ağustos ayları arasında döviz piyasalarına 75 milyar dolara kadar müdahale etti. Bu da ayda 9,5 milyar dolar ediyor. Müdahaleler, kısmen turizm geliri nedeniyle yaz boyunca yavaşlamış gibi görünüyor.

TCMB uzunca bir süredir “arka kapıdan satış” yöntemiyle TL’yi baskılayarak yapay bir seviyede tutmaya çalışıyor. Bankanın satışlarına kaynak olacak rezervlerini artırmak için sene içinde aldığı önlemlerin en etkilisi ihracatçıların döviz kazançlarını TL’ye çevirme zorunluluğu getirmek ve şirketlerin döviz hesaplarına getirilen vergi affıyla beraber döviz satıışına teşvik edip KKM girişlerini büyütmekti.

Arka kapı satışlarını devam ettiren TCMB’nin swap hariç TCMB net döviz rezervleri eksi 52 milyar dolarda bulunuyor.  Artan enflasyon ve büyüyen cari açık son çeyrekte yoğunlaşan dış borç ödemeleriyle birleştiğinde, TL üzerinde önemli bir risk yaratıyor.


Kaynak: Cumhuriyet, Para Analiz

Sosyal konut projesinde enflasyon riski korkutuyor!