Uyku sorununu çözmek için 4-7-8 nefes tekniği

4-7-8 olarak bilinen nefes tekniği, nefesi düzenlemeyi ve yatmadan önce vücudun rahatlamasına yardımcı olmayı amaçlayan bir egzersiz. Ancak önemli kuralları var.

uyku sorunu 4-7-8

Uyku sorununu çözmek için 4-7-8 nefes tekniği

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi ( NHS), ortalama bir yetişkinin sağlıklı bir yaşam sürmesi için her gece 7 ila 9 saat uykuya ihtiyacı olduğunu belirtiyor.


Sağlık servisine göre, uzun süreli uyku eksikliği obezite, tip 2 diyabet, kalp ve damar hastalıkları, Alzheimer gibi hastalıklara ve anksiyete ve depresyon gibi ruh sağlığı rahatsızlıklarına yol açabilir.

Uzmanlar, uykuya dalmalarına yardımcı olmak adına insanların benimseyebileceği farklı rutinler veya yöntemler bulmak için çabalıyor.

Bu tür tekniklerden biri de “4-7-8 yöntemi”. Bu, nefesi düzenlemeyi ve yatmadan önce vücudun rahatlamasına yardımcı olmayı amaçlayan bir egzersiz.

İşte bilmeniz gerekenler.

4-7-8 yöntemi nedir?

4-7-8 yönteminin en öne çıkan savunucusu Amerikalı doktor Andrew Weil.

Tekniği Ellen Show’a katıldığında açıklayan Weil, yöntemi deneyenlerin dillerinin ucunun üst ön dişlerinin arkasındaki noktaya dokunduğundan emin olarak başlamaları gerektiğini söyledi.

Nasıl uygulanır?

Dikkat: Uygulamadan önce yazıyı tamamen okuyun ve aşağıdaki döngü uyarılarına mutlaka dikkat edin.

• 4 saniye boyunca burundan sessizce nefes alarak başlayın.


• Nefesinizi vermeden önce 7 saniye tutun.

• Nefes verirken, ağzınızla rüzgar sesi çıkaracak şekilde 8 saniye boyunca havayı dışa üfleyin.

• Ardından bunu 4 nefes döngüsü boyunca tekrarlayın.

DİKKAT: İlk 4 ay uygularken 4 döngüden fazla yapmayın

Dr. Weil, ilk 4 ay boyunca bunun 4 döngüden fazla yapılmaması gerektiğinin altını çiziyor.

DİKKAT: 8 döngüyü asla aşmayın!

Tekniği uygularken daha rahat hissettiğinizde bunu 8 döngüye çıkarabilirsiniz. Dr. Weil, 8 döngüyü asla aşmamanız gerektiğini söylüyor.

4-7-8 nefes tekniği

Etkili mi?

Weil, yöntemin insanların geceleri uyumasını veya gecenin bir yarısı uyanmaları durumunda tekrar uyumalarını sağlamak için “harika bir yol” olduğunu söyledi.

Bu yöntemin kaygıyı hafifletmeye, kalp atış hızını ve kan basıncını düşürmeye ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Söz konusu yöntemin etkinliğiyle ilgili geniş çaplı bir çalışmanın yapılmadığı unutulmamalı.


Yasal uyarı notu: Bu içerik yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup, sağlık ve tıp konusunda hizmet ve öneri vermemektedir. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Sağlık sorunlarınızla ilgili aile hekiminize veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. 

Yüzde 90’ımız aslında doğru nefes almıyor! || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram