Altın fiyatları yükselecek mi? Goldman Sachs tahmini

Altın 2022’de bekleneni veremedi. Savaş döneminde hızlı yükselen yatırım aracı daha sonra parasal sıkılaşma politikaları karşısında sönük kaldı. Son 7 aydır fiyatı düşen ons altınla ilgili Goldman Sachs’tan flaş bir yorum geldi. ABD’nin dev yatırım bankası, resesyon döneminde altının seyrinin ne olacağıyla ilgili tahminlerini açıkladı.

altın fiyatları

Goldman Sachs, ABD’de derin bir resesyon durumunda altın fiyatında ciddi yükseliş bekliyor.

Goldman Sachs, ABD ekonomisinde büyük bir resesyon yaşanması halinde altın fiyatına ilişkin rakam vererek ons başına 2.250 dolar seviyesine doğru bir ralli yaşanabileceğini bildirdi.


Ancak Goldman Sachs, Fed’in ultra şahin bir tutum izlemeye devam edeceği bir senaryoda yine ons altın fiyatının 1.500 dolar seviyesine kadar geri çekilme potansiyeli olduğunu da vurguladı.

Standard Chartered ise 2022 yılı için ons altında ortalama fiyat tahminini 1.783 dolar olarak ortaya koydu.

Gümüş fiyatı için 2022 ve 2023 yılı ortalama fiyat beklentileri ons başına 21,2 dolar ve 18,8 dolar fiyatları görünüyor.


Altın fiyatları 3 haftanın dibini gördü, düşüşün sebebi ne?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:
“Altın dış piyasada güçlü dolar, yüksek faiz olgusundan dolayı baskı altında. Kasım ayında Fed’in 75 baz puan faiz artıracağı beklentisi var.

‘ALTINDA SEYİR YENİDEN YUKARI OLACAK’

ABD ve Londra’da fonlarda yüksek miktarda satış olduğunu görüyoruz. Asya piyasaları, Orta Doğu’da alımların olduğunu görüyoruz. Jeopolitik gerginlikler, enflasyonda önlenemeyen yükselişin şu anda fiyatlanmadığını görüyoruz. Bunlar fiyatlanmaya başlandığında altında seyir yeniden yukarı olacak.

Altın fiyatları

‘1600 DOLARIN ALTINA DÜŞMEYECEK’

Piyasada yüksek kitlenin getirdiği spekülatif hareketler de var. Kıymetli metallerde de işlemlerin spekülatif olduğunu görüyoruz. Altın şu anda dip seviyelerinde gibi görünüyor. Ons altın 1600 doların altına çok gelmeyecek. Çünkü dünyadaki altın madenlerinde çıkan maliyetin 1300 dolar olduğu biliniyor. Yeni bir tesis kurmak isterseniz buradan üreteceğiniz altının maliyeti 1600 dolar. 1600 doların aşağısına çok gelmeyecektir ama toparlanma geçtiğimiz haftalarda gördüğümüz gibi 1700-1750 dolar daha sonra 1800-1850 dolar gibi rakamlar olabilir. Bu ABD’nin faiz artırımlarının enflasyonu düşürmede başarılı olamayacağı zaman olacak gibi görünüyor.

Dünyadaki enflasyon maliyet enflasyonu kaynaklı olduğundan faiz artırımlarının enflasyonu aşağı çekmesi mümkün görünmüyor. Dünya bir süre daha yüksek enflasyonla mücadele edecek gibi görünüyor. Altının güvenli liman olarak ön plana çıkması gerekiyor.Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Eşi ölen kadınlara 300 bin lira konut yardımı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.