Altın fiyatları yükselecek mi? Goldman Sachs tahmini

Altın 2022’de bekleneni veremedi. Savaş döneminde hızlı yükselen yatırım aracı daha sonra parasal sıkılaşma politikaları karşısında sönük kaldı. Son 7 aydır fiyatı düşen ons altınla ilgili Goldman Sachs’tan flaş bir yorum geldi. ABD’nin dev yatırım bankası, resesyon döneminde altının seyrinin ne olacağıyla ilgili tahminlerini açıkladı.

altın fiyatları

Goldman Sachs, ABD’de derin bir resesyon durumunda altın fiyatında ciddi yükseliş bekliyor.

Goldman Sachs, ABD ekonomisinde büyük bir resesyon yaşanması halinde altın fiyatına ilişkin rakam vererek ons başına 2.250 dolar seviyesine doğru bir ralli yaşanabileceğini bildirdi.


Ancak Goldman Sachs, Fed’in ultra şahin bir tutum izlemeye devam edeceği bir senaryoda yine ons altın fiyatının 1.500 dolar seviyesine kadar geri çekilme potansiyeli olduğunu da vurguladı.

Standard Chartered ise 2022 yılı için ons altında ortalama fiyat tahminini 1.783 dolar olarak ortaya koydu.

Gümüş fiyatı için 2022 ve 2023 yılı ortalama fiyat beklentileri ons başına 21,2 dolar ve 18,8 dolar fiyatları görünüyor.


Altın fiyatları 3 haftanın dibini gördü, düşüşün sebebi ne?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:
“Altın dış piyasada güçlü dolar, yüksek faiz olgusundan dolayı baskı altında. Kasım ayında Fed’in 75 baz puan faiz artıracağı beklentisi var.

‘ALTINDA SEYİR YENİDEN YUKARI OLACAK’

ABD ve Londra’da fonlarda yüksek miktarda satış olduğunu görüyoruz. Asya piyasaları, Orta Doğu’da alımların olduğunu görüyoruz. Jeopolitik gerginlikler, enflasyonda önlenemeyen yükselişin şu anda fiyatlanmadığını görüyoruz. Bunlar fiyatlanmaya başlandığında altında seyir yeniden yukarı olacak.

Altın fiyatları

‘1600 DOLARIN ALTINA DÜŞMEYECEK’

Piyasada yüksek kitlenin getirdiği spekülatif hareketler de var. Kıymetli metallerde de işlemlerin spekülatif olduğunu görüyoruz. Altın şu anda dip seviyelerinde gibi görünüyor. Ons altın 1600 doların altına çok gelmeyecek. Çünkü dünyadaki altın madenlerinde çıkan maliyetin 1300 dolar olduğu biliniyor. Yeni bir tesis kurmak isterseniz buradan üreteceğiniz altının maliyeti 1600 dolar. 1600 doların aşağısına çok gelmeyecektir ama toparlanma geçtiğimiz haftalarda gördüğümüz gibi 1700-1750 dolar daha sonra 1800-1850 dolar gibi rakamlar olabilir. Bu ABD’nin faiz artırımlarının enflasyonu düşürmede başarılı olamayacağı zaman olacak gibi görünüyor.

Dünyadaki enflasyon maliyet enflasyonu kaynaklı olduğundan faiz artırımlarının enflasyonu aşağı çekmesi mümkün görünmüyor. Dünya bir süre daha yüksek enflasyonla mücadele edecek gibi görünüyor. Altının güvenli liman olarak ön plana çıkması gerekiyor.Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Eşi ölen kadınlara 300 bin lira konut yardımı