Sıfır otomobil fiyatlarına zam: İşte zamlanan arabalar

Sıfır otomobil fiyatlarına zam geldi. Türkiye’de otomobil üretiminde 2021’de yüzde 5 olan enerji maliyeti, elektrik ve doğalgaza gelen son zamlarla yüzde 15’e kadar çıktı. Türkiye’deki otomotiv sektörünü yakından izleyen gazetecilerden Emre Özpeynirci, sosyal medya hesabından zamlanan araba modellerini paylaştı.

Sıfır otomobilSıfır otomobil fiyatlarına zam: İşte zamlanan arabalar

Bütün temel tüketim ve ihtiyaç maddelerine tepeden tırnağa zam gelmeye devam ederken otomotiv sektöründe sorunlar katlanarak büyüyor.


Sıfır otomobil fiyatları cep yakarken artan döviz kurlarından sonra fiyat listelerinden güncellemeye gidildi.

İşte zam gelen araba modelleri:

Otomotiv sektörünü yakından takip eden gazetecilerden Emre Özpeynirci ise sosyal medya hesabından zamlanan modelleri paylaştı.

3 Ekim 2022 Pazartesi günü itibariyle Toyota Corolla, Honda Civic, Honda City, VW Caddy, Kia Stonic, Opel Mokka, Dacia Sandero ve Dacia Duster modelleri çeşitli oranlarda zamlandı.

Asgari ücretle diğer ülkelerde fiyatı en uygun araba kaç ayda alınabiliyor?

Emre Özpeynirci paylaşımının devamında şunları yazdı:


“Biliyor muydunuz; Türkiye’de en ucuz otomobil (i10) 60 aylık asgari ücretle, ABD’de en ucuz otomobil (Spark) 12 aylık asgari ücretle, Fransa’da en ucuz otomobil (Sandero) 8 aylık asgari ücretle, İngiltere’de en ucuz otomobil (Spring) 6 aylık asgari ücretle alınıyor.”

Asgari ücretli 75 metrekare bir konut alabilmek için ne kadar süre çalışmalı?