Benzin fiyatına zam geliyor!

Benzin fiyatına bu akşamdan geçerli olmak üzere 1 lira 7 kuruş zam gelecek.

benzin akaryakıt

Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte vatandaşlar benzin ve motorin fiyatlarını takibe devam ediyor. Benzin fiyatlarına bu gece itibariyle 1 lira 7 kuruş zam geliyor. Motorinde ise herhangi bir fiyat değişikliği beklenmiyor.

Akaryakıt fiyatları ne durumda?

  • İstanbul’da motorin litre fiyatı ortalama 21,10 liradan satılıyor.
  • Benzinin litresi ise ortalama 17,42 liradan satılıyor.

Brent petrol 80 doların üzerine tırmandı

Haftanın dördüncü işlem gününde Brent petrol varil başına 82,12 dolar seviyesindeyken, Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varil fiyatı ise 76,63 dolar seviyesinde seyrediyor.


Merkez bankalarının faiz kararlarının beklendiği süreç içerisinde petrol fiyatlarında dalgalanmalar sürüyor. Geçtiğimiz güne 80 doların altında başlayan Brent petrol günü 82,70 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Bugün ise Brent petrol yüzde 0.70 değer kaybıyla 82,12 dolar seviyesinde seyrediyor. WTI ham petrolün varili bugün 76,63 dolardan alıcı buluyor.

Pozitif talep işaretlerine rağmen petrolün üç günlük rallisi son buldu

Investing.com’un aktardığına göre; Perşembe günü petrol fiyatları; Fed’den gelen şahin sinyallerin, ABD ekonomisinin sağlığı üzerindeki belirsizliği artırması ve talep görünümünün iyileşmesine rağmen üç günlük bir rallinin ardından kâr realizasyonuna teşvik etmesiyle düştü.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Çin’in COVID-19 kısıtlamalarını azaltması ve ABD ve küresel enflasyonun gevşemeye başlamasıyla önümüzdeki yıl petrol talebinde bir toparlanma olacağını tahmin ediyor. Bu durum Çarşamba günü ham petrol fiyatlarında güçlü artışlara yol açtı.


Ancak Fed’in, piyasaların beklediğinden daha şahin bir tonda konuşmasının ardından petrol fiyatlarındaki ralli kısa sürdü. Merkez bankası, faiz oranlarını 50 baz puan ile nispeten daha yavaş bir tempoda artırırken borçlanma maliyetlerinin, 2023’te beklenenden daha yüksek seviyelerde zirve yapacağı konusunda da uyarıda bulundu.

Fed Başkanı Jerome Powell, bankanın ekonomik büyümeyi bir nebze yavaşlatmayı hedefleyeceği konusunda uyardı.

Brent %0,9 düşüşle 82,03 dolara gerilerken WTI %0,9 düşüşle 76,57 dolara indi. Ancak her iki sözleşme de enflasyonun Kasım ayında daha da azaldığına dair işaretlerin etkisiyle haftalık %7’nin üzerinde artışla işlem gördü.

Parasal koşulların sıkılaşması ve dolardaki güçlenmenin ham petrol alımını daha pahalı hale getirmesiyle, artan faiz oranları bu yıl petrol fiyatları üzerindeki en büyük baskı unsurlarından biri oldu. Doların güçlenmesine yol açması muhtemel olan faiz artışlarının devam etmesi ihtimali, fiyat görünümünü karartıyor.

Talep görünümü iyileşirken ABD ham petrol stoklarındaki beklenmedik sıçrama, yakın vadede tüketimin durgun kaldığına işaret etti. ABD stokları, hükümetin stratejik petrol rezervinden petrol kullanmayı bırakmasına rağmen 9 Aralık haftasında 10 milyon varil gibi şaşırtıcı bir artış gösterdi.


Benzin stoklarındaki artış beklenenden iki kat daha hızlı gerçekleşerek tüketicilerin akaryakıt talebinin baskı altında kaldığına işaret etti.

Ekonomi HaberleriKonaklama Vergisi 2023’te yürürlükte: Yüzde 2 vergi alınacak