Dolar/TL’de yeni rekor

Dolar/TL 18,78 seviyesinin üzerini test ederek yeni rekor seviyeyi gördü. Yıla rekorlarla giren borsada (BIST 100) ise satış dalgası dikkat çekti.

dolar tl

Türk varlıkları dalgalı bir işlem günü yaşıyor. Dolar/TL 18,78’i geçerek yeni rekor seviyeyi gördü. Euro/TL ise 19,90 bandı üzerinden işlem görüyor.

Borsa’da da yüzde 4’e varan kayıplar yaşanırken piyasa hızlı bir şekilde tepki vererek kayıpların bir kısmını toparladı.


Gün içi en düşük seviye olarak 5270 puanın görüldüğü endekste yaşanan düşüşte Aralık sonunda SPK tarafından yayımlanan ve para piyasası fonlarının Pay Senedi Repor Pazarı’nda ters repo sözleşmesi yapmasına yasak getirilmesi ve bu sözleşmelerin teminat gösterilerek kredili işlem yapılamayacak olmasının etkilerinin hissedildiği belirtiliyor.

Öte yandan yılbaşı sonrası piyasanın kâr satışlarına başlamasıyla birlikte algoritma işlemlerinin de ivmeye katılarak satışları daha da derinleştirmiş olabileceği değerlendiriliyor.

Halka arz takviminin de yatırımcıların tercihlerinde etkili olduğu ifade ediliyor. Bunun yanında borsa yatırımcısının siyasi taraftaki gelişmeleri de yakından izlediği belirtiliyor.

Gösterge tahvil faizi yüzde 8,61 olurken, Türkiye’nin risk primi de 513 baz puan seviyesinden işlem gördü.

Güne 5.555 puandan başlayan BİST 100 günün ilk yarısında %4,5 düşüş yaşadı. Endeks 5.270 puana gerilerken birçok hissede de devre kesici uygulandı. Son saat diliminde endeks 5.460 puana toparlayarak kayıplarının büyük kısmını telafi etti.


Endekste düşüşe neden olacak bir haber akışı ya da gelişmenin olmaması, kar realizasyonu hareketi olarak yorumlanıyor.

Sigara fiyatlarına 4’er lira zam geldi!