Vergi kaçakçılığında Cumhuriyet tarihinin rekoru!

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, geçtiğimiz yıl 25 bin 466 adet vergi suçu raporunun savcılığa verildiğini duyurarak bu rakamın Cumhuriyet tarihinin rekoru olduğunu söyledi.

vergi kaçakçılığı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, vergi müfettişlerince 2022 yılında yürütülen denetimler hakkında açıklama yaparak, 76 milyar lirayı aşkın kaçağın önlendiği bilgisini verdi.

Nebati’nin konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şu şekilde:


Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 2011 yılında kurulan Vergi Denetim Kurulu Başkanlığımız, bir asrı aşan kurumsal tecrübesiyle kayıt dışı ekonomiyle mücadele, vergi kaçakçılığı ve terörün finansmanını önlemek amacıyla vergi incelemelerine kararlı bir şekilde devam ediyor.

“76 milyarlık kamu zararı önlendi”

2022 yılında yürütülen vergi incelemelerinde; incelenen mükellef sayısı, düzenlenen rapor sayısı, önerilen vergi ve ceza tutarları ile vergi kaçakçılığı nedeniyle bulunulan suç duyurusu sayılarında Cumhuriyet tarihinin bir yıldaki en yüksek seviyesine ulaşarak rekor kırdık.


Bakanlığımız vergi müfettişlerince 2022 yılında yürütülen denetimlerde, 77 bin 610 mükellefin vergi incelemesini tamamlayarak 207 bin 958 adet rapor düzenledik. Söz konusu denetimlerde 76 milyar TL’yi aşan tutarda vergi ve ceza önererek vergi kayıp ve kaçağı ile kamu zararını önledik.

“Haksız rekabeti önlemeyi sürdüreceğiz”

Tamamlanan incelemeler sonucunda, başta sahte belge düzenleme ve sahte belge kullanma olmak üzere vergi kaçakçılığı suçları nedeniyle 23 bin 780 mükellef hakkında 24 bin 466 adet vergi suçu raporu düzenleyerek ilgili kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk.

Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye Yüzyılı vizyonumuza; üreterek, istihdam sağlayarak ve ihracat yaparak katkı sağlayan mükelleflerimizi, yaptığımız düzenleme ve teşviklerle destekleyecek, uyguladığımız politikalarla istikrarlı ekonomik gelişimimizi sürdürmeye devam edeceğiz.


Vergi inceleme ve denetim görevlerini yürütürken her zaman olduğu gibi devletimizin ve mükelleflerimizin haklarını koruyarak vergi kaçakçılığı ve terörün finansmanıyla mücadele edecek, vergi kayıp ve kaçağı nedeniyle oluşan haksız rekabeti önlemeyi kararlılıkla sürdüreceğiz.

Dünyada gıda fiyatları yüzde 1 geriledi, Türkiye’de yüzde 77 arttı