Vatandaş 1 kilo et için gece 3’te kuyruğa giriyor!

Vatandaşlar daha ucuz et alabilmek için gece 3’te Et ve Süt Kurumu (ESK) önünde kuyruğa giriyor. 5 saat 40 dakika kuyrukta bekleyenler var!

et kuyruğu

Video aşağıda – Pahalılık her geçen gün etkisini daha da artırıyor… Vatandaş, kasap ve zincir marketlerden daha ucuza et almak için ikinci mesaisini gece kuyruklarında geçiriyor. CHP’li İBB Meclis üyesi Nadir Ataman sabaha karşı girdiği Et ve Süt Kurumu sırasında 5 saat 40 dakika bekledikten sonra bir kilo kıyma aldığını söyledi.

Yaşanan ekonomik buhran özellikle dar gelirli vatandaşların temel gıda ürünlerine ulaşmasını bir hayli zorlar hale geldi. Çoğunluğunu ‘orta gelirli’ olarak gösterilen kamu çalışanlarının oluşturduğu onlarca vatandaş, kasap ve zincir marketlerden daha ucuza satıldığı için ikinci bir mesaisini Et ve Süt Kurumu önünde oluşan kuyruklarda geçiriyor. 6 saate varan bir beklemenin ardından sırası gelen vatandaş bir kilo ile sınırlı tutulan et ürününden alabiliyor.


Et kuyruğu gece 3’te başlıyor, 5 saat 40 dakika kuyrukta bekleyenler var!

CHP’li İBB Meclis üyesi Nadir Ataman, Beylikdüzü’ndeki Et ve Süt Kurumu önünde oluşan kuyruğu yerinde deneyimledi ve gözlemlerini SÖZCÜ‘ye anlattı.


Sabaha karşı 5’te kuyruğa dahil olduğunu, ancak kuyruğun gece 3’te oluşmaya başladığını söyleyen Ataman, tam 5 saat 40 dakika sonra alışverişini yapıp çıkabildiğini söyledi. Soğuk ve yağmurlu havada saatlerce beklemenin ardından et ürünlerinden sadece 1 kilo alabildiğini belirten Ataman, “Daha fazlasını almak mümkün değil. Etler de sınırlı sayıda, yani saatlerce sıraya girmesine rağmen eli boş dönen yurttaşlar da oluyor” dedi.

80-100 TL fiyat farkı var

Kendisinin de bittiği için et alamadığını onun yerine kıyma ve tavuk alabildiğini söyleyen Ataman, Et ve Süt Kurumu’nda kıymanın kilosunun; 119 TL, tavuk butun 44 TL, pastırmanın kilosunun ise 355 TL olduğunu söyledi. Aldığı ürünleri karşılaştırmak için bir zincir markete gittiğini, burada indirim olmasına rağmen arada 80 ile 100 TL arasında bir fark olduğuna dikkat çeken Ataman, zincir markette kıymanın: 217 TL, pastırmanın: 499 TL, tavuk butun ise; 64.95 TL olduğunu belirtti.

Çoğu kamu çalışanı


Ataman, kuyrukta bekleyenlerle yaptığı sohbetlerden yola çıkarak çoğunun kamu çalışanı olduğunu ifade ederek, “Çoğu kamu çalışanı ve hafta içi çalıştıkları için bu alışverişlerini genellikle tatil günlerine bırakıyorlar” dedi.

Et fiyatları yüzde 100’ün üzerinde arttı: Ramazan ayında et ürünlerine fiyat sabitleme kararı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.