İkinci tur seçim öncesi Dolar/TL tüm zamanların rekorunu kırdı!

28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı Seçimi İkinci Turu öncesinde Türk lirası ABD doları karşısında yüzde 1’in üzerinde değer kaybederek, 20.47 ile tüm zamanların en yüksek değerini gördü.

Dolar

Serbest piyasada haftalardır 20 TL’nin altında olan dolar/TL kuru, Kapalıçarşı’da seçim öncesi dönemde 23-24 TL’lere yaklaşan fiyatlar görülmüş, bankalararası piyasada da 22 TL’nin üzerinde işlemler gerçekleşiyordu.

Dün gece yarısı, serbest piyasada dolar 20.47 TL’yi geçti.


Seçim öncesi son işlem gününde hareketlilik hakim

Yurt içi piyasalar, 28 Mayıs 2023 Pazar günü gerçekleşecek Cumhurbaşkanı Seçimi öncesi son işlem gününde.

Borsa İstanbul, güne yeşil bir tabloyla başladı. Açılışta BIST 100 endeksi, yüzde 0,32 artışla 4.442 puanda hareket ederken bankacılık endeksi yüzde 0,41 yükselişle 3.914 puanda işlem gördü.

Borsa İstanbul 100 endeksi, halihazırda 4.475,66 puanda işlem görüyor.

Dolar/TL ise dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 19,93 TL seviyesinden hareket ederken haftanın son işlem gününde Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte, uluslararası piyasalarda 20,3408 TL’ye kadar yükseldi. Çift, %0,57 artışla 20,0160 civarında seyrediyor.


Emtialara bakacak olursak gram altın, gün içinde en yüksek 1.274 lirayı, en düşük ise 1.242 lira seviyesini görürken şu sıralarda 1.257 liradan alıcı buluyor.

Ekonomi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.