Otomotiv sektöründe satış ve kredi patlaması!

14 Mayıs seçimlerini kim kazanırsa kazansın dolar kurunda artış beklentisi, sonrasındaki kur zammı korkusu, enflasyona kıyasla düşük faizler ve otomobilin yatırım aracına dönüşmesi gibi pek çok etken hem otomobil satışlarında hem de taşıt kredilerinde rekor seviyelere ulaşılmasına yol açtı.

otomobil

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 28 Nisan haftası itibarıyla taşıt kredileri, bir önceki yılın aynı haftasına kıyasla yüzde 318,5 artışla 73,2 milyar TL’ye yükseldi. Böylece bir yıl içinde de 55,8 milyar TL birden artmış oldu.

Sene başından bu yana bakıldığında ise, yılın ilk haftasından bu yana geçen 17 haftada, konut kredilerindeki büyüme hızı yüzde 13,8; ihtiyaç kredileri yüzde 22,4 olurken, taşıt kredileri yüzde 45 artarak 22,8 milyar TL birden yükseldi.


Seçimin yaklaşmasıyla birlikte mart ayının üçüncü haftasından itibaren taşıt kredilerindeki artış da hızlandı.

Benzer ivme, otomobil satışları ile bu alanda yapılan ithalat verilerinde de görünüyor.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre, otomobil satışlarında ocak ayından bu yana her ay yeni bir rekora ulaşılıyor.

Şöyle ki:

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı ocakta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,5 artarak 50 bin 894 adete çıkmış; otomotiv satışlarında en yüksek ocak ayı rakamına ulaşılmıştı.

Şubat ayında da otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2022 Şubat’a kıyasla yüzde 63,4 artarak 81 bin 148 adete çıktı ve bu satış adedi şubat ayları içinde en yüksek adet olarak kaydedildi.

Otomotiv pazarında yüksek satış ivmesi mart ve nisanda da devam etti.

Mart ayında otomobil ve hafif ticari araç satış adedi 103 bini aşarak önceki yılların mart ayları arasında en yüksek satış adedi olarak gerçekleşirken; nisan ayında ise bir önceki yıla göre yüzde 62,7 artarak 97 bin 679 adete çıktı ve böylelikle nisan ayları bazında rekor adede ulaşıldı.

Toplam otomobil satışlarına bakıldığında da, satışların 2023 Ocak-Nisan döneminde geçen yıla göre yüzde 55,7 oranında artarak 252 bin 819 adete, hafif ticari araç pazarının ise yüzde 62,7 artarak 80 bin 831 adete çıktığı görülüyor.


Bu durumun ithalata yansıması ise şöyle:

Ticaret Bakanlığı’nın dış ticaret verilerine göre, 2023 Mart’ta yıllık bazda yüzde 77,6 artan motorlu kara taşıtları, traktör, motosiklet ve diğer kara taşıtları ile bunların aksam, parça ve aksesuarı ithalatı, 2023 Nisan’da ise yıllık bazda yüzde 95,7 artarak 2,4 milyar dolara yükseldi.

2023 Ocak-Nisan aralığında ise bir önceki senenin aynı dönem aralığında kıyasla yüzde 76,7 artarak 8,4 milyar dolara ulaştı.

Bu durumu sozcu.com.tr’ye değerlendiren küresel bir otomotiv markasının Türkiye müdürü, devam eden yüksek enflasyonun ve kurdaki dengesizliklerin talebi artırdığını, gelinen noktada önceki yıllara kıyasla rekor talepler aldıkları söyledi.

Kaynak, satışlardaki yüksek ivmede otomotiv fiyatlarının sürekli artmasının ve otomotivin bir yatırım aracına dönüşmesinin de etkili olduğunu anlatarak şöyle devam etti:

“‘Seçimden sonra kim kazanırsa kazansın dolar kurunda artış olacak beklentisi’ yalnızca uluslararası kuruluşların raporları için değil, sokaktaki insan için de geçerli. Dolayısıyla ‘zaten almak istiyorum, daha da pahalanmadan alayım’ şeklinde bir düşünce talepte ciddi bir artış yaratmış durumda.”

Bir bayi yetkilisi ise, en çok talep edilen araçların vergi oranları düşük olanlara yönelik olduğunu ifade etti.

Bu durum, ODMD’nin hafta ortasında açıkladığı verilere de yansımıştı.

Raporun pazar analizi kısmında, pazarın yüzde 88,9’unu vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerindeki araçların oluşturduğu belirtilmişti.


Kaynak: Sözcü (sozcu.com.tr)

Sıfır ve ikinci el araba satışlarına döviz zammı geliyor!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.