Yurt dışı para transferi şirketleri Wise ve TransferGo’dan Türkiye’deki kullanıcılara kısıtlama

Yurt dışı para transferi şirketi Wise, Türkiye’deki kullanıcılara para transferi kısıtlaması getirdi; başka bir şirket olan TransferGo ise geçici olarak tüm transferleri durdurduğunu açıkladı.

Yurt dışı para transferi

Yurt dışı para transferi şirketleri Wise ve TransferGo’dan Türkiye’deki kullanıcılara para transferi kısıtlaması kararı…

Londra ve Tallinn merkezli uluslararası para transferi şirketi Wise paylaştığı bir duyuru ile Türkiye’deki kullanıcıların bazı kısıtlamalarla karşılaşacağını açıkladı.


Şirket, Türkiye’de yaşayanların yerel regülasyonlar kapsamında bir takım değişikliklerden etkileneceğini dile getirdi. Eğer kayıtlı adresini Türkiye’de ise Wise’ı kullanarak düşük işlem ücretleriyle banka hesabınızdan yurt dışına para gönderiminde bulunabileceksiniz. Ancak bundan böyle Wise hesabınızda farklı para birimleri dahil olmak üzere para bulundurmayacaklasınız ya da Wise Hesabınıza para kabul etmek için uluslararası hesap bilgilerini alamayacaksınız.

Wise hesabınızda para bulunuyorsa, 4 Temmuz tarihine kadar parayı başka bir banka hesabına aktarmanız gerekiyor. Eğer biri 4 Temmuz tarihinden sonra Wise hesabınıza para göndermek isterse, para doğrudan göndericinin banka hesabına iade edilecek.

Şirketin gelecekte bu servisleri yeniden Türkiye’deki kullanıcılara açıp açmayacağı ise belirsizliğini koruyor.

“Türkiye’deki güncel olaylar nedeniyle…”

Bununla birlikte para transferi şirketi TransferGo paylaştığı bir tweet ile Türkiye’den yapılan tüm transferleri durdurmak zorunda kaldıklarını açıkladı.

Şirket paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

Türkiye’deki güncel olaylar nedeniyle finansal piyasalar istikrarsızlık gösteriyor. Bu durum, müşterilerimiz ve bizim için para transferlerinde bir risk oluşturuyor. Müşterilerimizin parasıyla risk almamak bizim şirket politikalarımızdan biri, bu nedenle de temkinli olmamız gerekiyor. Bunun sonucu olarak, Türkiye’den yapılan tüm transferleri durdurmak zorunda kaldık. Durumu yakından izliyoruz, ortam stabil olur olmaz Türkiye’den para transferlerini tekrar başlatacağız.

https://twitter.com/TransferGo/status/1654072216856715265?s=20


Kaynak: Webrazzi

Bakan Nebati: Dövizde ralli olması söz konusu değil


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.