Dolar, Euro ve gram altında yeni rekorlar!

Yatırımcının güvenli liman olarak adlandırdığı gram altın bin 498 liraya ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Dolar 24 TL, Euro ise 26 TL sınırına dayandı.

dolar euro altın

Dolar, Euro ve gram altında yeni rekorlar!

Gram altında yeni rekor

Merkez Bankası’nın altın fiyatlarını serbest bırakmasının ardından gram altın her yeni güne tarihi rekorla başlıyor. Gram altın 13 Haziran 2023 sabahına bin 498 liradan başlayarak tarihi seviyesini değiştirdi. Anlık olarak gram altın bin 493 lira seviyesinden başlıyor.


Altın, ABD’de bankacılık krizinin yayılacağına dair endişelerin azalmasıyla Mayıs ayında düşmesinin ardından bu ay ons başına 1.940 dolar ile 1.980 dolar arasında nispeten dar bir aralıkta işlem görüyor.

Tarihi zirve: Dolar 24 TL, Euro 26 TL sınırına dayandı

Haftanın ilk gününe 23,65 seviyelerini görerek başlayan dolar, haftanın ikinci gününde yine rekor kırdı. Dolar kuru bugün güne 23,68 seviyesinde başlayarak rekor üstüne rekor kırdı. Euro ise güne 25,77 seviyelerinde başlad

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde ekonomi yönetiminin çabalarıyla bir müddet bastırılan ancak seçimlerden sonra tarihi yükselişinin sürat kazandığı dolar ve euro, haftanın ikinci gününe de rekorlarla başladı.


Haftaya yeni rekorla başlayan dolar haftanın ikinci gününde yine rekorunu tazeledi. 23,68 seviyesine ulaşan dolar bir gün sonra yeniden tarihi zirvesini gördü. Euro ise 25,77 seviyesinde işlem görüyor.

Fed’in faiz artırımını bitirme sinyali, ABD doları için ne anlam ifade ediyor?

Ebury stratejisti Matthew Ryan, Fed’in Çarşamba günü sona erecek FOMC toplantısı sonrası yapacağı açıklamada faiz artırımlarının şu an için bitirildiğine işaret etmesi halinde ABD dolarının düşebileceğini söyledi.

Ryan, ABD’de sürpriz enflasyon verisi sonrasında Fed’in önceki faiz artırımlarının etkilerini değerlendirerek faiz artırımını durdurmasının büyük olasılık olduğunu belirtti.

Fed’in yılın geri kalanında da faizi sabit tutma sinyali verebileceğine dikkat çeken Ryan, “Piyasalar, Fed’in Temmuz’da 25 baz puanlık bir artırım daha yapacağını fiyatlıyor ancak Fed’in, şu an için sıkılaştırmanın bittiğine işaret etmesinin, dolar için net bir aşağı yönlü sinyal olarak görülmesi büyük olasılık.” diye konuştu.


|| Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagramGoogle Haberler 

Asgari ücret için masadaki 3 formül


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.