Dolar kuru 23 TL seviyesini aşarak rekor kırdı!

Türk lirasının dolar karşısında gece saatlerinde Asya piyasalarında başlayan düşüşü, sabah piyasaların açılmasıyla beraber hızlanarak devam etti.

dolar tl

Dün 21,57 seviyesinden kapanan dolar/TL, bugün en yüksek 23,2269 ile tarihi zirvesini gördü. Böylece bir günlük artış oranı yüzde 7 seviyesinin üzerine çıkmış oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, yeni Kabine’de Hazine ve Maliye Bakanı olarak Mehmet Şimşek‘i atamasının ardından daha ortodoks para politikasına dönüş ve piyasalara müdahalenin azalacağı beklentileri ile USD/TRY hafta başından bu yana yükseliş gösteriyor. Haftanın ilk iki günü sınırlı kalan yükseliş, bugün özellikle Japonya’dan geldiği düşünülen satışlarla hızını artırdı. Japon bireysel yatırımcıların bugün erken saatlerde TL’deki zayıflamaya karşı “stop-loss” yapmış olabilecekleri belirtiliyor.


Seçim sonuçlarının ardından yabancı yatırım kuruluşlarından dolar/TL tahminleri geldi.

Commerzbank  yıl sonu dolar/TL tahminini 20 seviyesinden 25’e yükseltirken 2024 yıl sonu beklentisini 30 olarak açıkladı. Goldman Sachs analistleri üç, altı ve 12 aylık dönemler için dolar/TL tahminlerini kur üzerindeki baskılara atıf yaparak yukarı yönlü revize etti.

Dinamik Yatırım Baş Ekonomisti Enver Erkan, görüşünü şöyle dile getirdi:

“Türkiye’nin makro değişkenleri çerçevesinde TL’nin yapması gereken bir normal hareket var. Bu yüzden Ortodoks politikalar ile ciddi faiz artışları muhtemelen olacak olmasına rağmen TL’nin zaten bir kısa dönem içerisinde bir salınım geçirmesini bekleriz. Sabahki yüksek hareket bu beklentilerin bir izdüşümü müdür, yoksa bireysel işlemlerin düşük likidite saatlerindeki etkisi midir, yurtiçi piyasalar açıldıktan sonraki hareketlerde daha net anlaşılacaktır. Beklentimiz TL’nin değerlenmesi yönünde değil, aksine değer kaybı gerçekleşmesi yönünde.”

Tacirler Yatırım Araştırma Yönetmeni Kadirhan Öztürk, dolar/TL kurundaki hareketlilik ile ilgili olarak “Beklenilen son geliyor.” yorumunu yaptı.


Kadirhan Öztürk, dolar/TL kurundaki yükselişi çok olumlu karşıladığını belirterek dış ticaret açığının sürdürülemez seviyelerde bulunduğuna ve turizm sezonu öncesi değerli TL’nin, Türkiye tercihini azalttığına dikkat çekti.

Öztürk, kurdaki hareket ile ilgili olarak “İhracatçılar da bir nefes alacak. Hareketin ihracatçılara asıl yansıması 3.çeyrekte olacak. İhracatçılar biraz olsun kendilerine gelebilecekler.” diye konuştu.

Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olmasıyla birlikte TCMB başkanlığı için de isimler konuşulmaya başlandı. ABD’de finans alanında çalışmaları bulunan Hafize Gaye Erkan, Türkiye’ye gelerek Şimşek ile bir görüşme yaptı.

Bugün toplanacak TBMM Genel Kurulunda, başkan seçiminin ardından yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyesi bakanların da yemin etmesi bekleniyor. Yeminin ardından Şimşek’in, TCMB başkanlığında bir değişikliğe gidebileceği konuşuluyor. Böyle bir durumda Merkez Bankasının, 22 Haziran’da yapılacak toplantıyı beklemeden, bir faiz artırımına gitmesi de analistler tarafından konuşulmaya başlandı.

JPMorgan ekonomistlerine göre TCMB Para Politikası Kurulunun 22 Haziran’da yapılacak toplantıda politika faizini halihazırdaki yüzde 8,5’ten yüzde 25’e yükseltmesi olasılıklar arasında.


TCMB brüt rezervleri, yılbaşından bu yana 26,4 milyar dolar düşüş gösterdi. Net rezervler ise son iki haftadır eksi bölgede açıklanıyor.

Gayrimenkul krizi ne zaman sona erecek?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.