Market Endeksi 14 ay sonra ilk kez geriledi

Tüketici Birliği Federasyonu, 2023 yılı Mayıs ayına ait Market Endeksi’ni açıkladı. Bu dönemde 350 ürüne ilişkin fiyat ortalamalarındaki değişim yüzde -0,56 olarak gerçekleşirken, Market Endeksi 14 ay aradan sonra ilk kez düştü.

Fiyatı en fazla

Tüketici Birliği Federasyonu, 2023 yılı Mayıs ayında ait Market Endeksi’ni açıkladı. Endekse ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tüketici Birliği Federasyonu Market Endeksi Çalışma Grubu Başkanı Bingül Ceviz, 2021 yılının son çeyreğinden bu yana yürütülen Market Endeksi çalışmasının 5 farklı il, 9 farklı market, 350 farklı ürünün bulunduğu ve 47 ürün grubu üzerinde oluşturulduğunu söyledi. Ceviz, geçen yılın mart ayından bu yana market fiyatlarının ilk kez gerilediğine dikkat çekti.

Mayıs ayında market sepeti 1.753 liraya doldu

Endekse göre Mayıs 2023 döneminde market sepetindeki ürün fiyatları geriledi.


  • Nisan 2023 döneminde 1.763,64 TL’ye dolan market sepetinin maliyeti, Mayıs 2023 döneminde, 10,59 liralık düşüşle 1.753,05 TL’ye geriledi.

Mayıs 2023 döneminde 350 ürüne ilişkin fiyat ortalamalarındaki değişim yüzde -0,56 olarak gerçekleştiğini beliren Ceviz, “Aylık bazda market ürünlerindeki fiyat gerilemesi bundan 14 ay önce, Mart 2022 döneminde gerçekleşmiş, o dönemde Market Endeksi aylık bazda yüzde 0,32 azalmıştı. Bu durum, gıda ürünlerinde KDV indiriminin yapıldığı Mart 2022 döneminden 14 ay sonra ilk kez Market Endeksinde gerilemeye işaret etmektedir.” dedi.

TÜİK: Yıllık enflasyon 39,6’ya geriledi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.