Merkez Bankası rezervlerindeki 5 aylık kayıp 32 milyar doları aştı!

Merkez Bankası’nın geçen haftaki brüt rezerv kaybı 3,1 milyar dolar, net rezerv kaybı 4,4 milyar dolar oldu. Bankanın seçim öncesindeki beş aylık rezerv kaybı 32 milyar doları aştı. Rezervler iki seçim arası 6.6 milyar dolar azaldı.

merkez bankası rezervleri

Seçim öncesinde döviz yükselmesin diye milli servet olan rezervleri seferber eden Merkez Bankası’nda (TCMB) tablo netleşti.

Brüt rezerv, 26 Mayıs haftasında 3,1 milyar dolar düşüşle 98,5 milyar dolara geriledi. Bu rakam, Temmuz 2022 sonrasındaki en düşük rakam olarak kayıtlara geçti.


Brüt rezervde 1 Ocak ile 26 Mayıs arasındaki dönemde toplam düşüş 30,3 milyar dolara ulaştı.

Net rezerv 26 Mayıs haftasında 4,4 milyar dolar düşüşle -4,6 milyar dolara geriledi. Bu rakam tarihin en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti.

1 Ocak ile 26 Mayıs arasındaki dönemde net rezervdeki toplam düşüş 32,1 milyar dolara ulaştı.

Swap hariç net rezerv de geçen hafta 0,2 milyar dolarlık düşüşle -60,5 milyar dolar oldu.

Yılbaşında 50,9 milyar dolar olan TCMB’nin brüt altın rezervi, 26 Mayıs itibarıyla 41,9 milyar dolara geriledi.

DÖVİZ MEVDUATLARDA KKM DÜŞÜŞÜ

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı ise geçen hafta 7 milyar dolarlık düşüşle 176 milyar dolara geriledi. Pariteden arındırılmış düşüş 6,3 milyar dolar olurken, bunun 3,4 milyar doları gerçek kişilerden, 2,9 milyar doları şirketlerden kaynaklandı.

KKM’de seçim öncesinde artan getiriler, döviz mevduatta düşüşü de beraberinde getirdi.

KKM hacmi geçen hafta 110,6 milyar TL’lik artışla 2 trilyon 499 milyar TL’ye (125,3 milyar dolar) ulaştı.


Yabancılar geçen hafta nette 379 milyon dolarlık hisse satışı yaparken, 2 milyon dolarlık tahvil aldı. (Kaynak: Sözcü)

Kur Korumalı Mevduat (KKM) için yeni karar: Bankalar önden prim ödemesi yapamayacak


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.