İş hayatında gençlerin tercihi hibrit çalışma modeli

Uluslararası İşletme Okulları Birliği CEMS’in yeni araştırmasına göre hibrit çalışma modeli, salgından sonra da iş seçimlerine yön verecek gibi görünüyor.

hibrit çalışma

Koç Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, dünyanın en iyi 34 işletme okulunun yer aldığı, Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsününse Türkiye’den tek üye olduğu Uluslararası İşletme Okulları Birliği CEMS’in yeni araştırmasına göre, iş gücüne yeni katılan genç profesyonellerin yüzde 61’i hibrit çalışmanın kariyerleri üzerinde olumlu bir etkisi olacağını düşünüyor.

Genç profesyoneller hibrit düzenin hayatlarına daha fazla esneklik kattığına inanıyor. Çalışırken seyahat etme özgürlüğüne erişen ve kendilerine değer verildiğini hisseden genç profesyoneller, masraflarının azaldığını, ruh sağlıklarının olumlu yönde etkilendiğini söylüyor.


CEMS’in dünya çapındaki anketine katılan yeni mezunların yüzde 61’i bu görüşleri paylaşırken katılımcıların yüzde 25’i ise hibrit çalışmaya geçişin kariyer beklentileri üzerinde herhangi bir fark yaratmayacağını düşünüyor. Katılımcıların sadece yüzde 14’ü bu etkinin olumsuz olacağını düşündüğünü belirtiyor.

Hibrit çalışmanın ideal iş düzeni olduğunu düşünen genç profesyonellere göre bu düzenlemenin faydaları arasında çalışırken seyahat etme fırsatı bulunuyor böylece hibrit çalışma daha uzun tatiller yerine seyahat ederken çalışma imkanı sunuyor.Hibrit düzende çalışan genç profesyoneller, kendi çalışma programlarını belirleme özgürlüğüne sahip oldukları için işverenlerinin kendilerine güvendiğini ve değer verdiğini hissediyor. Ayrıca, hibrit çalışma, geçmişte erişilemeyen işlere girme anlamında genç profesyonellere yeni bir esneklik getiriyor. Büyük şehirlere yakın daha küçük yerleşim bölgelerinde konaklayan genç profesyoneller para ve zamandan tasarruf edebileceklerini belirtiyor.


Açıklamada gençlerin, hibrit çalışmanın faydaları arasında hibrit çalışmanın kendini geliştirmek, egzersiz yapmak ve hobilere zaman ayırmak için imkanlar yarattığı ve sosyal anlamda daha fazla zaman geçirebildiği, bunun sağlıkları üzerinde olumlu etki yarattığı ifade ediliyor. Sürekli yoğun bir ofis ortamında olmak yerine ara ara evden çalışmak, genç profesyonellerin daha iyi odaklanmasına yardımcı oluyor.

Katılımcılar hibrit çalışmaya olumlu baksalar da tamamen uzaktan çalışma konusunda aynı şekilde düşünmediklerini vurguluyor. Genç profesyoneller, mesai saatleri içinde ve dışında iş arkadaşlarıyla yüz yüze zaman geçirmenin kariyer başarısı için hayati önem taşıdığına inanıyor. Ekiplerin düzenli olarak yüz yüze görüşebileceği bir iş düzenini tercih eden katılımcılar, bunun bağlantı kurmak, fırsatları keşfetmek, yenilikçi bir tutumu ve öğrenmeyi sürdürmek açısından önemli olduğunu aktarıyorlar.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü Akademik Direktörü Prof. Dr. Şuhnaz Yılmaz Özbağcı, hibrit çalışmanın Kovid-19 ile hayatlara girdiği ancak görünüşe göre uzun soluklu bir trend olacağına dikkati çekerek, “Sağladığı esneklik nedeniyle tercih edilen bu model, aynı zamanda uluslararasılaşma için de yeni fırsatlar yaratıyor. Sosyal etkileşimi sınırlaması sebebiyle tamamen uzaktan çalışma daha az arzu edilen bir seçenek haline gelirken hibrit düzen, çalışma ortamının eski ve katı sınırlarını yeniden tanımlamamıza imkan veriyor” ifadelerini kullandı.


CEMS Executive Direktörü Nicole de Fontaines da birçoğunun dünyanın önde gelen şirketlerinde liderlik pozisyonlarda çalışacak olan mezunlarının, uzun yıllardır özlemini duydukları esnekliği onlara sunduğu için hibrit çalışmaya geçişe son derece olumlu baktıklarını ifade etti. Hibrit çalışma olanağı sunan işverenlerin kendilerini cezbettiğini ve bu esnekliği sağlayamayan işverenlerle çalışmak konusunda ise daha isteksiz olduklarını söylediklerini aktardı.

Freelance (serbest) çalışanların karşılaştığı 10 temel zorluk


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.