KDV zammı: Hangi ürünün fiyatı ne kadar arttı?

Mal ve hizmetlere uygulanan yüzde 8’lik KDV dilimini yüzde 10’a, yüzde 18’lik KDV dilimini ise yüzde 20’ye çıkaran karar bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

kdv zammı

KDV zammı: Hangi ürünün fiyatı ne kadar arttı?

Meclis’te alınan yeni ek vergi kararı pek çok ürünün fiyatına yansıdı. Kararın yürürlüğe girmesi ile bir çok ürün zamlandı.


Geçtiğimiz cuma günü alınan kararla mal ve hizmetlere uygulanan yüzde 8’lik KDV dilimi yüzde 10’a, yüzde 18’lik KDV dilimi ise yüzde 20’ye çıkarıldı.

Benzin, tütün, alkol ve elektronik cihazların KDV oranları yüzde 20 oldu.

Tuvalet kağıdı ve kağıt havluya yüzde 20 vergi!

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı kapsamında daha önce yüzde 8’lik KDV uygulanan sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil (sabun, deterjan veya solüsyon emdirilmiş olsun olmasın), tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçetenin vergi oranı yüzde 20’lik dilime girdi.

Bu maddede yer alan diş fırçası ve macunu, diş iplikleri düşük KDV diliminde bırakıldı.

Sigara ve içkiye KDV zammı

Geçtiğimiz hafta ÖTV’ye gelen sigara ve içki kararının ardından bir de KDV zammı eklendi.

Değişiklik sonrası sigarada satış fiyatı üzerinden hesaplanan efektif KDV oranı yüzde 15,25’ten yüzde 16,67’ye yükseldi. Yaşanan bu gelişme fiyatlara yansıdı ve sigaraya 5 TL zam geldi.

Güncel sigara fiyatları listesine göre en düşük sigara fiyatı 41 TL, en pahalı sigara fiyatı ise 48 TL oldu.

Ayrıca Rakı, votka, viski ve cinlere de ÖTV zammının ardından bugün KDV zammı geldi.

Teknolojik ürünler

KDV oranının artırılması ile birlikte teknolojik ürünlere de zam geldi.


Seçimden sonra kurdaki artışa birlikte ürünlerine 4 kez zam yapan Apple Türkiye bu kez de KDV zammı yaptı. Böylece en pahalı iPhone modeli 85 bin 999 TL’den 87 bin 457 TL’ye yükseldi.

Akaryakıt

Seçim sonrası dolar kurundaki artış nedeniyle hızla yükselen akaryakıt fiyatlarına bugün de KDV zammı geldi. Akaryakıt ürünlerinde de KDV’nin yüzde 18’den yüzde 20’ye yükseltilmesi sonrası benzin ve motorin zamlandı.

KDV oranındaki artışla birlikte litre fiyatı benzinde 40 kuruş, motorinde 38 kuruş, oto gazda (LPG) 15 kuruş zamlandı.

Bu geceki zamla birlikte benzinin litre fiyatı İstanbul’da 26,65 TL’ye, Ankara’da 27,13 TL’ye, İzmir’de 27,16 TL’ye yükseldi. Motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 25,20 TL’ye, Ankara’da 25,67 TL’ye, İzmir’de 25,79 TL’ye yükseldi.

Araba fiyatları

KDV zammı otomobil fiyatlarına da yansıdı. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilen elektrikli araçlara geçen hafta gelen yüzde 27’lik zammın ardından bugün de KDV zammı geldi.

5 Temmuz’daki zamla birlikte; 953 bin TL’den 1 milyon 207 bin TL’ye yükselen Togg T10X modelinin “V1 RWD” standart menzil​li versiyonu, bugün devreye giren KDV zammı ile birlikte 1 milyon 227 bin 500 TL’ye yükseldi. Böylece bir haftada fiyat 274 bin 500 TL yükseldi.

Geçen hafta 1 milyon 55 bin TL’den 1 milyon 307 bin TL’ye yükselen standart menzilli “V2 RWD” fiyatı ise ​bugün 1 milyon 329 bin 500 TL’ye yükseldi.

Geçen hafta 1 milyon 215 bin TL’den 1 milyon 537 bin TL’ye yükselen “V2 RWD” uzun menzilli versiyonun fiyatı da bugün 1 milyon 563 bin 500 TL’ye ulaştı.

Yüzde 80 ÖTV’li otomobillerdeki vergi ise yüzde 112’den yüzde 116’ya çıktı.


|| Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagramGoogle Haberler 

KDV’ye zam geldi: Yüzde 18’lik KDV, yüzde 20’ye çıkarıldı!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.