Dolar/TL’de yeni zirve!

Küresel piyasalarda jeopolitik tansiyon Gazze’de bir hastanenin vurulmasıyla yeniden yükselirken, güvenli liman alımları da yeniden öne çıktı.

Dolar tl

Dolar küresel piyasalarda Salı günü kaydettiği yükselişi korurken, Dolar/TL kurunda da rekor seviye görüldü. Dolar/TL kuru 28,21 seviyesini test ettikten sonra 28 seviyesi civarında denge kazandı.

Jeopolitik tansiyonun yükselmesi Borsa tarafında da negatif fiyatlamalara yol açtı. BIST 100 endeksi güne yüzde 1,85 düşüşle başladı. Türkiye’nin risk primi 412 baz puandan işlem görürken, gösterge tahvil faizi de yüzde 21,80 seviyesinde.


ABD’de Salı günü açıklanan veriler perakende satışların Eylül ayında aylık bazda yüzde 0,7 ile yüzde 0,3 düzeyindeki beklentinin üzerinde arttığını gösterdi.

Otomotiv dışı perakande satışlar ile otomotiv ve benzin hariç perakende satışlar da yüzde 0,6’lık artışlarla beklentileri geride bıraktı.

Veriler, Goldman Sachs’tan JPMorgan Chase & Co. ve Morgan Stanley’e kadar çok sayıda yatırım bankasının ekonomistlerinin üçüncü çeyrek gayri safi yurtiçi hasılaya ilişkin tahminlerini artırmasına yol açtı.

Verilerin Fed’in faiz oranlarını yeniden artırabileceği yönündeki spekülasyonları artırmasının ardından, hazine tahvilleri geriledi ve iki yıllık getiriler 17 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Birçok vadede getiriler tırmanışa geçerken, 5 yıllık tahvillerde 17 baz puana kadar artış gerçekleşti ve getiri 2007’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.


Yatırımcılar, geçen hafta yatırımcıları güvenli liman olarak ABD devlet tahvillerine yönelten Orta Doğu’daki çatışmaların yayılması tehdidine rağmen, ABD ekonomisinin gücüne bağlı olarak daha yüksek risksiz getiri oranları talep ediyor.

Ekonomi haberleri


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.