Kripto para varlıklarına vergi düzenlemesi geliyor!

2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, kripto varlıkları ve borsaları yeniden gündeme aldı. Geçtiğimiz yıllarda konunun üstüne düşülmüş ancak somut bir adım atılmamıştı. 2024 yılında, vergi gibi düzenlemeler gelebilir.

Kripto Para Nedir?

Son yılların en çok tartışılan yatırım araçları arasında yer alan kripto varlıklar, geçtiğimiz yıllarda hükûmetin bir numaralı gündem maddesiydi. Konuyla ilgili olarak vergilendirme başta olmak üzere, kripto varlıkların ve borsaların düzenlenmesine ilişkin bir yasa üzerinde çalışıldı. Ancak sonradan konuyla ilgili somut bir adım atılmadı.

Resmî Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan “2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programının Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 7739)”, bu konuyu yeniden gündeme getirdi. Hükûmet, kripto varlıklarla ilgili düzenlemeleri önümüzdeki yıl içerisinde tamamlamayı planlıyor.


Kripto varlıklar tanımlanacak, vergilendirme yapılacak!

Kripto varlık borsalarına da düzenleme geliyor:

2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı dosyasında, kripto varlık borsalarıyla ilgili de önemli bir konu bulunuyor. Az önce bahsettiğimiz tablonun 383.1 kodlu maddesinde, borsalara yönelik yeni bir düzenlemeden bahsediliyor. Bununla ilgili olarak şu ifadelere yer veriliyor:

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarına yönelik düzenleme çalışması yapılacaktır.

Yapılacak düzenlemelerle kripto varlık yatırımcıları korunabilir

Hükûmetin kripto varlıklarla ilgili ne gibi düzenlemeler yapacağı şimdilik belli değil. Ancak sektördeki yatırımcıyı koruyacak adımlar atılması çok önemli bir nokta. Piyasalarda hiçbir düzenleme olmaması, camianın koca bir manipülasyon havuzuna dönmesine yol açtı. Ayrıca her önüne gelen kripto varlık yatırımları hakkında tavsiyeler de veriyor. Batık borsalar nedeniyle yaşananları da THODEX gibi olaylarla biliyoruz. Sıkı ama koruyan bir düzenleme, en çok da yatırımcının işine gelecektir.


Kaynak: Webtekno

Kripto piyasasında korku ve açgözlülük endeksi bize ne anlatır?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.