Merkez Bankası’ndan faiz kararı: Yüzde 35’e yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), onuncu toplantısında, beklentilere paralel şekilde politika faizini yükseltti.

Mevduat faizleri

Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak 30%’dan 35%’e yükseltilmesine karar verdi.

TCMB, Para Politikası Kurulu, geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında 25% olan politika faizini piyasa beklentilerinin üzerinde 30% seviyesine yükseltmişti.


Faiz beklentileri nasıldı?

TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına yönelik beklenti anketi, 19 ekonomistin katılımıyla gerçekleşti.

Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyanı, 500 baz puan artırım yönünde oldu.

Anket sonuçlarına göre, 250 ila 500 baz puanlık bir artırım öngören ekonomistlerin politika faizi beklentileri 32,50% ile 35% arasında yer aldı.

Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise 40% oldu.

Yabancı kurumlar yıl sonu faiz beklentileri nasıl?

Deutsche Bank’ın Tahminleri: Deutsche Bank ekonomistleri Yiğit Onay ve Christian Wietoska, ekimde 500 baz puan, kasım ve aralıkta ise 250’şer baz puanlık faiz artışı öngördüklerini belirtiyor. Tahminlerini etkileyen jeopolitik risklerin enflasyon üzerindeki olası etkilerini de vurguluyorlar. Ekonomistler, yıl sonunda faizin 40%’a ulaşacağını düşünüyorlar.

Morgan Stanley’nin Görüşleri: Morgan Stanley, 26 Ekim’de 500 baz puan ve 23 Kasım’da 250 baz puan faiz artışı bekliyor. Ayrıca banka bir sonraki faiz artışının 25 Nisan 2024’te olacağını ve 40% seviyesine ulaşacağını tahmin ediyor.


HSBC’nin Tahminleri: HSBC ekonomisti Melis Metiner, TCMB’nin politika faizini 26 Ekim’de 32,5%’e çıkaracağını ve son çeyrekte başka bir faiz artışına gitmeyeceğini öngörüyor.

Societe Generale’in Öngörüleri: Societe Generale’in Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Stratejisti Marek Drimal, TCMB’nin politika faizini 300 baz puan artırarak 33%’e çıkarabileceğini belirtiyor. Drimal, TCMB’nin faizi yıl sonuna kadar 38%’e ve 2024’ün ilk çeyreğinde 40%’a çıkarabileceğini tahmin ediyor.

Medley Advisors’ın Analizi: Medley Advisors Piyasa Araştırma Başkanı Nick Stadtmiller, TCMB’nin politika faizini 500 baz puan artırabileceğini düşünüyor. Stadtmiller, Merkez Bankası’nın piyasa faiz oranlarındaki artışı yakalamaya çalıştığını ve para politikasının gecikmeli hareket etme eğiliminde olduğunu vurguluyor.

Enflasyon ne durumda? Enflasyon beklentileri nasıl?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) eylül ayında bir önceki aya göre 4,75%, bir önceki yılın aralık ayına göre 49,86%, bir önceki yılın aynı ayına göre 61,53% ve on iki aylık ortalamalara göre 55,30% olarak gerçekleşti.

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup 20,16% ile konut oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise 92,48% ile lokanta ve oteller oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla 2023 yılı eylül ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup 2,59% ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, 2023 yılı eylül ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise 30,27% ile eğitim oldu.

2023 yılı Ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anketi, reel sektör ve finansal sektör temsilcilerinden oluşan 70 katılımcı tarafından yanıtlanmış ve sonuçlar katılımcıların yanıtları toplulaştırılarak değerlendirilmiştir.


Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde 67,22% iken, bu anket döneminde 68,01% olmuştur. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde 44,94% iken, bu anket döneminde 45,28% olmuştur. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 23,87% ve 25,82% olarak gerçekleşmiştir.

Ekonomi haberleri


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.