Yılın yatırım sorusu: Mevduat faizi mi, Borsa’da hisse senedi mi?

Yılın yatırım sorusu: Parayı faizde mi tutmak, yoksa Borsa’da hisse senedi mi almak? Kısa ve orta vadede hangisi daha avantajlı?

yatırım

Türkiye hisse senedini keşfetti. Yatırımcı sayısı 8 milyona geldi. İki yıldır alternatifsizlikten, seçimlerden itibaren değişen Türkiye hikayesinden beslenen Borsa İstanbul’un şimdi güçlü bir alternatifi var: Yüzde 50’lere yaklaşan TL mevduat faizi.

Ekonomi yönetiminin attığı adımlar ile mevduat faizlerindeki sert yükselişe karşı Borsa İstanbul’da yaşanan hızlı ralli son dönemde bu soruyu sıkça sorduruyor. Yüzde 40 seviyelerini aşan mevduat faizlerinin Merkez Bankası’nın politika faizini artırmaya devam etmesiyle yüzde 50’lere yaklaşması bekleniyor.


Orta Vadeli Program’da (OVP) 2024’e ilişkin enflasyon tahminleri ise yüzde 33 seviyesinde, fakat son dönemdeki ekonomi yönetimleri açıklanan hedefleri tutturmakta çok da başarılı değil. Peki böyle bir ortamda uzun vadeli bir portföy nasıl oluşturulmalı? Gelecek 12 ay için mevduat faizi mi yoksa Borsa İstanbul mu daha cazip? Hangi sektörler ön plana çıkacak? Uzak durulması gereken hisseler neler?

Fon yöneticilerinin ortak görüşü, gelecek bir yıl boyunca dönemsel hareketlerin olacağı ama yabancı yatırımcı beklentileri göz önüne alındığında ve mevduat faizlerindeki yükselişe rağmen yüksek enflasyon dolayısıyla hâlâ negatif reel faiz bölgesinde kalınacağı ve Borsa İstanbul’a para girişinin devam edeceği yönünde.

Borsa İstanbul için 2024’ün ilk altı ayının kritik olacağını söyleyen Allbatross Portföy Fon Yöneticisi Filiz Özcan, yıl sonuna kadar piyasada bir bozulma beklemediğini dile getiriyor. Özcan, “2024’ün başı biraz sancılı geçebilir, seçimlerden sonraki altı ay ise biraz daha yabancı girişinin arttığı ve BIST için pozitif döneme gireceğimiz bir zaman olacak” diyor.

Yeni ekonomi yönetiminin başlattığı ekonomik sıkılaşmanın borsayı negatif etkilemesi bekleniyor. Ancak portföy yöneticilerinin görüşü bu negatif etkinin sınırlı olacağı yönünde. Türkiye’de enflasyon gibi farklı dinamikler olduğunu ifade eden Rota Portföy Yatırım Danışmanlığı Bölüm Direktörü Kerem Aksoy, enflasyon göz önüne alındığında mevduatın hâlâ negatif reel faiz bölgesinde olduğunu hatırlatarak, “doğal olarak bireysel ve kurumsal yatırımcılar Borsa İstanbul’a sürekli para sokuyor. Bu döngünün yıl sonuna kadar böyle devam etme olasılığını yüksek görüyorum” dedi.


Faiz artırımı borsa için tehdit mi?

Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına paralel olarak mevduat faizlerinde yaşanan yükseliş son yıllarda borsaya akın eden yatırımcıların bir kısmının mevduata dönebileceği endişelerini doğurdu. Yüksek faizin Borsa İstanbul’daki sert yükselişlerin önüne geçeceğini ifade eden uzmanlar, buna karşın hisse senetlerindeki yükselişin eski hızda olmasa da devam edeceği görüşünde.

Parayı mevduat faizinde mi tutmak, yoksa Borsa’da hisse senedi yatırımı mı yapmak? Bloomberg Businessweek, piyasa oyuncularına, faiz artırımının devam ettiği bu süreçte hangi yatırımın daha avantajlı olduğunu sordu.

Mevduat faizlerinin yüzde 50 seviyelerine yaklaşmasının Borsa İstanbul için risk oluşturabileceğini, ancak şu anda borsadan kaçıp mevduata gidecek bir ortam olmadığını dile getiren Filiz Özcan, 2024 yılında pozitif reel getiriden söz edilebileceğini, bunun da yabancı yatırımcı için uygun ortamı oluşturacağını söyledi.

Özcan, “Kısa vadeli faizlerin yükseliyor olması aslında ilerleyen dönemlerde uzun dönemli faizleri aşağı çekecek bir ortamı hazırlayacak. O yüzden borsadan tamamen vazgeçmemek gerekli. 2024 yılının ilk altı ayına kadar olan süreci borsa tarafında temkinli ama geri çekilmeleri biriktirme yeri olarak değerlendirildiği bir dönem olarak görmek gerekir. Çünkü yabancı girişi tekrar başlarsa çok önemli bir fon akımından bahsedebiliriz” diyor.Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Faiz artışında hisse senedi, döviz ve altın yatırımcıları ne yapmalı?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.