TÜSİAD Başekonomisti: Kuru 45 TL yapsanız da enflasyonu düşürmede Merkez Bankası tek başına yeterli değil

TÜSİAD

TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Koç Üniversitesi ve TÜSİAD’ın ortak düzenlediği Ekonomik Araştırma Forumu (EAF) ‘2024 yılında Türkiye Ekonomisi’ konferansında yaptığı konuşmada enflasyona dair açıklamalarıyla dikkat çekti.

TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Hande Demirel’in moderatörlüğünü üstlendiği Prof. Dr. Selva Demiralp, Prof. Dr. Ali Hakan Kara ve Murat Üçer’in de konuşmacı olduğu “Türkiye Ekonomisi” konferansı panelinde enflasyonda kontrolün kaybedildiğine dikkat çekti.

Onedio’nun haberine göre; TÜSİAD Başekonomisti Altınsaç, Türkiye ekonomisinin zorlu bir süreçten geçtiğini söylerken, 2013 yılının sonlarından bu yana yaşanan süreçte Türkiye ekonomisinde yaşanan ivme kaybına ve enflasyonda kontrolün kaybedildiğine dikkat çekti.


“Mevcut kayıplar göz göre göre yaşandı”

Son 10 yıllık süreçte uygulanan politikaların maliyetinin ağır olduğuna dikkat çeken Altınsaç, “Mevcut kayıplar göz göre göre yaşandı” dedi.

Altınsaç, yine aynı dönemde kayıpların tersine çevrilmesine yönelik fırsatların elde edildiğini ancak doğru  bu fırsatların da kullanılamadığını belirtti.

2023’ün ikinci yarısından itibaren uygulanan politikalarda yön değişikliğine vurgu yapan ünlü ekonomist, Türkiye’nin kredi risk priminin (CDS) 300 puanın altına indiğini söylerken, enflasyonda Merkez Bankası’nın yıl sonu yüzde 36 olan tahmininin tutmayacağını öngördü.


Haziran ayında beklenen yüzde 73 zirvesinin de üzerinde bir enflasyon beklentileri olduğunu söyleyen Altınsaç, Merkez Bankası’nın tahmininin gerçekleşmeyeceği beklentilerine yönelik “Çünkü içeride talep hala çok şiddetli” dedi.

Ocak ayında, aralık ayına göre daha yüksek bir talep olduğunu söyleyen TÜSİAD Başekonomisti, servis enflasyonunda yaşanan hareketliliğin, ‘Maalesef iç talebin Merkez Bankası’nın hesapladığında daha güçlü olduğunu ve olacağını’ gösterdiğini de belirtti.

“Daha güçlü bir faiz artışı olmalıydı”

Enflasyonda düşüş için “sadece Merkez Bankası’nın politikalarının yeterli olmadığını”, “Maliye politikalarının buna daha fazla destek vermesi” gerektiğini söyleyen Altınsaç, faiz artışları için de 2023 temmuz ve ağustos aylarına “kayıp” diyerek “Zira daha güçlü bir faiz artışı olmalıydı” diye de ekledi.

“Yön doğru ama eksikler mevcut”

2023 yılında seçim sonrası ekonomi yönetimindeki değişimle Hafize Gaye Erkan’ın ilk göreve geldiği aylardaki faiz artışlarına yönelik, ‘Biz bunu kademeli yaptık, faiz artışını kademeli yapınca da risk alıyorsunuz’ diyen ünlü ekonomist, ‘Yön doğru ama eksikler mevcut’ dedi.

“İsterseniz kuru 45 TL yapın”


Enflasyonla mücadelede ‘Daha derin ve detaylı politikalara ihtiyaç var’ diyen Altınsaç, ‘Reel sektöre baktığımızda, sanayide son 10 yıldır bir verimlilik artışı yok. Dolayısıyla esas konu TL’nin seviyesi değil. İsterseniz kuru 45 TL yapın verimlilik yoksa başarılı olamazsanız, bir süre sonra yine sarmala girersiniz’ diye de kur artışı talep eden ihracatçılara yol gösterdi.

Ömer Koç: Elzem olmayan harcamalarınızı erteleyin


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.