Antidepresan ilaçlar bağımlılık yapar mı?

Antidepresan ilaçlar

Antidepresan ilaçlar bağımlılık yapar mı? Psikiyatri ilaçlarının, ruhsal sorunu olan hastaların tedavisinde uzun yıllardır kullanılan etkili araçlar olduğunu ifade eden uzmanlar, bazı psikiyatrik ilaçların kişilerin ‘‘kafasına göre’’ kullanılması sonucu bağımlılık yapabileceğini söylüyor.

Antidepresan ilaçların bağımlılık yapmayacağını dile getiren Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, “Kişi ilacı kendi kararı ile bırakmamalı.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, psikiyatri ilaçlarının bağımlılık yapıp yapmaması konusunu değerlendirdi.


Psikiyatri ilaçlarının alt gruplarının bulunduğunu ve adı en sık duyulan antidepresan ilaçlarının depresyon tedavisinde kullanıldığını anlatan Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, “Şizofreni hastalığında kullanılan antipsikotikler, psikoz tedavisinde kullanılır. Duygu durum düzenleyicileri duygu durum bozukluklarında kullanılır. Anksiyolitikler, kaygı bozukluğunda kullanılır.” dedi.

Antidepresan ilaçlar bağımlılık yapar mı?

“Antidepresan ilaçlar bağımlılık yapmazlar.” diyen Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, “Antidepresan ilaçların uzun süre kullanılması gerekebilir. Danışanların ilaçları kontrolsüzce kendilerinin kesmeleri, yan etkilere sebep olur ve kişi yaşadığı bu durumu bağımlılık olarak tanımlayabilir. Bu bağımlılık değildir, yan etkidir. Doktor kontrolünde, bir plan dahilinde antidepresanların bırakılması gerekir.” şeklinde konuştu.

Gelişigüzel kullanılan anksiyolitikler bağımlılık yapabiliyor

Antipsikotik ilaçların da şizofreni, duygu durum bozuklukları gibi durumlarda kullanıldığını kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, bu ilaçların da bir plan dahilinde kademeli bir şekilde bırakılması gerektiğini ifade etti.


Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, anksiyolitiklerin kaygı bozukluğu gibi bazı hastalıklarda hızlı yanıt alınmasını sağlayan ilaçlar olduğunu kaydederek, “Anksiyolitik ilaçlar doktor kontrolü olmadan, kişilerin ‘kafasına göre’ kullanılması sonucu bağımlılık yapabilir ve dozlar giderek artar. Bu ilaçlar artık doktor reçete ederse eczanelerden alınabiliyor. Bu durum kontrolsüz kullanımın önüne geçiyor. Anksiyolitik ilaçlar genelde bir iki ay kullanılır.” dedi.

Hekim kontrolünde genellikle altı aylık, bir yıllık planlar dahilinde kullanılır

“Psikiyatri ilaçları ömür boyu kullanılmaz. Hekim kontrolünde genellikle altı aylık, bir yıllık planlar dahilinde kullanılır.” diyen Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, bazı hastalarda daha uzun süre kullanılabileceğini ve bu durumun mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerektiğini kaydetti.

Kişi ilacı kendi kararı ile bırakmamalı

Psikiyatri ilacı bırakılınca ne olacağına ilişkin de değerlendirmede bulunan Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Çetin, “Bazı yan etkiler olabilir, bunlar kişinin kendisini depresif hissetmesine sebep olabilir, uykusuzluk durumu yaşanabilir. Bu yan etkiler normaldir. Kişi ilacı kendi kararı ile bırakmamalıdır. Yan etkilerin normal şekilde gözlemlenmesi için doktor kontrolünde planlı bırakılmalıdır.” dedi.


Kaynak: Jauhar S, Hayes J, Goodwin GM, Baldwin DS, Cowen PJ, Nutt DJ. Antidepressants, withdrawal, and addiction; where are we now? J Psychopharmacol. 2019 Jun;33(6):655-659. doi: 10.1177/0269881119845799. Epub 2019 May 21. PMID: 31111764; PMCID: PMC7613097.

Antidepresanlar gerçekten işe yarıyor mu?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.