En çok altın rezervi bulunan ülkeler: Türkiye kaçıncı sırada?

En çok altın rezervi

Son dönemde art arda rekorlar kıran altın, özellikle Türk halkı tarafından güvenli liman olarak görülmeye devam ediyor. Sadece parasını korumak isteyen halk değil ülkeler de altın rezervlerini artırarak ekonomik krizlere karşı kendilerini güvence altına alıyor.

Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası ve Dünya Altın Konseyi, St. Louis Federal Rezerv Bankası’nın verilerine göre, 2023 itibariyle en çok altın rezervi bulunan 11 ülke açıklandı.

Altının özellikle finansal belirsizlik zamanlarında, bir ülkenin ekonomik istikrarına olan güveni artıran, istikrarlı ve güvenilir bir değer deposu olduğu görüşünde buluşan birçok ülke, rezervlerini de artırmayı sürdürüyor.


Ayrıca altın ülkelerin genel finansal portföylerini çeşitlendirmelerine de olanak sağlıyor. Dünya üzerinde şu ana kadar çıkarılan tüm altınların neredeyse beşte biri merkez bankalarının elinde bulunuyor.

En çok altın rezervine sahip ülkeler arasında Türkiye kaçıncı?


Türkiye’nin de yer aldığı dünyanın en çok altın rezervi bulunan ve ekonomim.com‘un ulaştığı raporda yer alan 11 ülke ve altın rezervleri şöyle:

midas gold reserves
Kaynak: Visual Capitalist
 1. Amerika Birleşik Devletleri: 8 bin 133 ton
 2. Almanya: 3 bin 353 ton
 3. İtalya: 2 bin 452 ton
 4. Fransa: 2 bin 437 ton
 5. Rusya: 2 bin 333 ton
 6. Çin: 2 bin 192 ton
 7. İsviçre: 1040 ton
 8. Japonya: 847 ton
 9. Hindistan: 801 ton
 10. Hollanda: 612 ton
 11. Türkiye: 479 ton

En çok çeyrek altın rezervine sahip ülkeler:

 1. Çin: 78 ton
 2. Polonya: 57 ton
 3. Türkiye: 39 ton
 4. Özbekistan: 7 ton
 5. Çek Cumhuriyeti: 6 ton

Altın arzında daralmanın önüne geçilmesi için karar


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.