Tropikal iklim gibi: Önce şiddetli yağış, sonra aşırı sıcaklar!

şiddetli yağış

Mart ayı yağış anlamında olumlu geçse de Nisan ayının ortalarında henüz yeterli bir yağış göremedik. Üstelik sıcaklıkların da yurt genelinde mevsim normallerinin daha da üzerine çıkacağına dair yorumlar var. Peki nisan ayının son haftaları ve mayıs ayında hava nasıl olacak?

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil, Nisan ayının mevsim normalleri üzerinde sıcaklıklarla devam ettiğini, devamında da sıcaklıklarda artış beklendiğini söyledi. Yarın bir yağış geçişi olacağına da işaret eden Tek, “Perşembe günü kısa bir yağmur geçişi olacak, cumartesi günü ise Akdeniz üzerinden gelen şiddetli bir yağış söz konusu. Bu yağış Ege bölgesini ve Trakya’yı etkisi altına alacak. Çok uzun sürmeyecek ama şiddetli olacak” dedi.

24 Nisan’dan sonra 34 dereceleri göreceğiz

24 Nisan’dan sonra ise sıcaklıklarda artışın başlayacağını söylen Adil Tek, “İstanbul’da 30 dereceleri, İzmir’de 34, Ankara’da da 32 dereceleri göreceğiz. Antalya’da da ortalama sıcaklıklar 34 derecelere çıkacak. Ancak Antalya’da denizden gelen nem ile hissedilen sıcaklık daha fazla olacak” ifadelerine yer verdi.


“Peki nisan ayında 30 ve üzeri dereceleri görmek, yaz için nasıl bir mesaj veriyor?” diye sorduğumuz Adil Tek, “Mevsimsel iklim modellerine baktığımız zaman yaz aylarının geçtiğimiz senelerden bile daha yüksek sıcaklıklarda olacağını söylemek mümkün. 2023 yazında beş altı tane sıcak hava dalgası yaşadık ve bu sıcak hava dalgaları da oldukça uzun süreli oldu. Bu yaz da sıcak hava dalgalarını göreceğiz” cevabını verdi.

Yağışlı ve sıcak bir mayıs ile haziran bizi bekliyor

“Nisan ayı için mevsim normallerine göre az yağışlı geçti diyebiliriz. Ancak mayıs ve haziran aylarının ise mevsim normallerinden daha yağışlı geçeceğini öngörüyoruz” diyen Tek ekledi:


“Bu yağışlar kısa süreli ve şiddetli olacak, bu sebeple aslında riskli yağışlar olarak adlandırıyoruz. Su baskınları, seller, yıldırım düşmesi gibi riskler yağışlarla beraber bizleri bekliyor. Barajlara etkisi ise mutlaka olacaktır. Bu sene için konuşmak gerekirse, barajların doluluğu konusunda bir sorun görünmüyor. Ancak şunu belirtmekte fayda var ki, uzun vadede eğer gerekli çalışmalar yapılmaz ve önlemler alınmaz ise Türkiye’yi çok ciddi bir kuraklık bekliyor. Bu süre için belki beş yıl belki on hatta 50 yıl diyebiliriz ancak kesin olan bir şey var, o da ülkemiz maalesef bir kuraklık ile karşı karşıya kalacak.”

Çöl şehri Dubai sular altında kaldı

Birleşik Arap Emirlikleri’nde etkili olan sağanak yağış su baskınlarına neden oldu. Yollar ve havalimanı sular altında kalırken yetkililer âdeta alarma geçti. Kentten gelen görüntüler ise sosyal medyanın en çok konuşulan konuları arasına girdi.

Körfez ülkeleri Umman, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Katar ve Suudi Arabistan şiddetli yağışların etkisi altında.


Birleşik Arap Emirlikleri’nde etkili olan sağanak yağış hayatı adeta felç etti. Su baskınları nedeni ile caddeler, yollar ve Dubai Uluslararası Havalimanı’nı sular altında kalırken 21 yurtdışı ve 24 yurtiçi uçuş iptal edildi. Flydubai havayoluna ait bir uçağın sel sularında güçlükle ilerlediği anlar ise çevredekiler tarafından anbean kayıt altına alındı.

Bitcoin yarılanması (halving) etkileri nasıl olacak?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.