Enflasyon Nisan ayında yüzde 70’e dayandı!

enflasyon

Türkiye’de yıllık tüketici enflasyonu başta hizmet fiyatlarındaki artışın etkisiyle yükselişini sürdürdü. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi nisanda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 69,80 artış kaydetti. Aylık TÜFE artışı ise yüzde 3,18 oldu. Nisan’da yıllık enflasyon 1,5 yılın en yüksek seviyesine çıkarken, yıllık çekirdek enflasyonda ise yeni rekor kaydedildi.

Nisan ayında tüketici fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 69,80 artış gösterdi.

TÜİK verilerine göre aylık artış da yüzde 3,18 olarak gerçekleşti.


Çekirdek gösterge de hızlandı. Yıllık çekirdek enflasyon Nisan’da yüzde 75,81 olarak kaydedildi. Böylelikle çekirdek enflasyonda yeni rekor görüldü.

Aylık en yüksek artış alkollü içecek ve tütün grubunda

alkolde ötv kdv

Nisan ayında aylık olarak en çok fiyat artışı yaşanan ana grup yüzde 9,56 ile alkollü içecek ve tütün grubu oldu. Bu grubu yüzde 4,69 ile lokanta ve oteller, yüzde 4,58 ile giyim ve ayakkabı izledi.

Aylık en düşük artış ise yüzde 1,03 ile sağlık grubunda görüldü. Sağlık grubunu yüzde 1,38 ile konut, yüzde 2,62 ile eğlence ve kültür takip etti.

Yıllık olarak bakıldığında ise en yüksek artış yüzde 103,86 ile eğitim grubunda görüldü. Eğitimin ardından yüzde 95,82 ile lokanta ve oteller, yüzde 80,39 ile ulaştırma geldi.

Endekste kapsanan 143 temel başlıktan Nisan ayı itibarıyla, 13 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 7 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 123 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti.


Üretici enflasyonu hızlandı

Üretici fiyat endeksi tarafına bakıldığında da eğilimin hızlandığı görüldü. Nisan ayında yıllık üretici enflasyonu yüzde 55,66 olarak kaydedildi. Mart ayında yıllık üretici enflasyonu yüzde 51,47 olmuştu.

üretici enflasyonu

Aylık üretici enflasyonu da Nisan’da yüzde 3,60 seviyesine çıktı.

Üretici fiyatları tarafında aylık bazda en yüksek artış yüzde 11,86 ile tütün ürünlerinde oldu. Bu grubu yüzde 10,43 ile metal cevherleri, yüzde 7,30 ile elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme izledi.

Yıllık olarak en yüksek artış yüzde 84,25 ile metal cevherlerinde izlendi.

“Enflasyonda zirveyi yüzde 74 ile Mayıs’ta görmeyi bekliyoruz”

Bloomberg HT’ye konuk olan Coface Türkiye ve Orta Doğu Ekonomisti Seltem İyigün enflasyon verilerini değerlendirdi.

İyigün manşet verilerinin beklentilerinin dahilinde geldiğini belirterek, TCMB’nin sene sonu beklentisiyle karşılaştırıldığında mevsimsellikten arındırılmış olarak sene sonuna doğru yüzde 3 ile başlayan ve daha sonra yüzde 1,5-2’lere yakınsayan bir enflasyon tahmini üretmiş olduğunu söyledi. “Bizim beklentimiz sene sonunu yüzde 42-43 civarından bir enflasyonla bitirmemiz yönünde, bu da TCMB’nin yüzde 36’lık sene sonu tahmininin üzerinde kalmış oluyor” diyen İyigün, TCMB’nin yıl sonu enflasyon tahmininde değişiklik beklemediğini açıkladı.


İyigün, gıda fiyatlarında ciddi bir artış olduğunu belirttiği açıklamasında, enflasyonda zirveyi yüzde 74 ile Mayıs ayında görmeyi beklediklerini söyledi. Gıda sektörü tarafındaki risklerin henüz bertaraf edilmediğini kaydeden İyigün, “Tarım ya da hayvancılık tarafındaki aksaklıklar hemen fiyatlara yansıyor. Bu da hizmet fiyatlarına olumsuz etki ediyor.” dedi.

Araç satışlarına düzenleme: Fiyat artışı ve değişikliği yapılamayacak!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.