Mevduat stopaj oranları değişti: 100 bin liranın faizinden ne kadarı vergi olarak kesilecek?

mevduat stopaj oranları

TL mevduata uygulanan stopaj oranları güncellendi. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Peki 100 bin liranın faizinden kesilecek tutar ne kadar olacak?

Bankaların ihraç ettiği tahvil ve bonolar ile varlık kiralama şirketlerinin ihraç ettiği kira sertifikalarından elde edilen kazanç ve iratlarda, yatırım fonlarından elde edilen gelirlerde, varlığa ve ipoteğe dayalı, ipotek ve varlık teminatlı menkul kıymetlerden elde edilen gelirlerde indirimli gelir stopaj oranı uygulaması süresi 30 Nisan 2024’e kadar uzatılmıştı. 1 Mayıs itibariyle Türk lirası mevduat hesaplara uygulanan stopaj oranları değişti.

Mevduat stopaj oranları güncellendi

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, 6 aya kadar vadeli hesaplarda stopaj oranı yüzde 5’ten yüzde 15’e yükseltilmesi beklenen oranın yüzde 7,5’e, 1 yıla kadar olan vadeli hesapların stopaj oranı ise yüzde 3’ten yüzde 5’e çıkarıldı. 1 yıldan uzun vadelerde 0 olan stopaj oranı ise yüzde 2.5 oldu.


100 bin liranın aylık faizinde vergi kesintisi ne kadar oldu?

Yeni karar ile 100 bin lirasını yüzde 55 yıllık faiz oranıyla 32 günlük (bir aylık) mevduata bağlayan yatırımcı vade sonunda 4.583 lira faiz geliri elde ediyor.

Bu kapsamda yüzde 5’lik vergi kesintisi ile ödenecek rakam 229 lira olacaktı. Ancak yeni mevduat hesabı açacaklar ve halihazırda vadesini güncelleyecekler bugünden itibaren yeni stopaj olan yüzde 7.5’ten vergi ödeyecek ve rakam 344 liraya yükselecek.


Mevduata uygulanan yeni stopaj oranları 31 Temmuz 2024 tarihine kadar geçerli olacak. Bu tarihten sonra stopaj oranları güncellenmezse yüzde 15’e çıkması bekleniyor.

Temassız kredi kartı şifresiz işlem limiti yükseliyor!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.