Kredi kartları için 2 yıl aradan sonra değişiklik: İşlem limiti yükseltildi

pos çekmiyor iban

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kararıyla, kredi kartı temassız işlem limit yükseltildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı temassız işlem limitini 1.500 TL’ye çıkardı. Temassız işlem limiti en son 1 Temmuz 2022’de 750 TL’ye yükseltilmişti.

Pandemi döneminde hijyen hassasiyeti nedeniyle temassız ödeme yöntemlerine talep arttı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, 2023 Mayıs ayında kredi kartı sayısı yüzde 15, banka kartı sayısı yüzde 8, ön ödemeli kart sayısı ise yüzde 21 arttı.


Toplam kart sayısı 409,5 milyona ulaştı ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artış gösterdi.


Mayıs ayında kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlarla yapılan toplam ödeme tutarı yüzde 103 artarak 1.273 milyar TL oldu. Bu ödemelerin 1.072,9 milyar TL’si kredi kartları, 176,7 milyar TL’si banka kartları ve 23,4 milyar TL’si ön ödemeli kartlarla gerçekleştirildi.

10 başlıkta kripto para düzenlemesi hakkında bilinmesi gerekenler


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.