Kripto piyasasında belirsizlik krizi: Bitcoin ve Ethereum sert düştü!

kripto Bitcoin mt.gox

Bitcoin, iflas eden Mt Gox borsasının alacaklılara ödeme yapmak üzere yaklaşık 2.7 milyar dolar değerinde Bitcoin hareket ettirmesinin ardından ağır satış baskısı yaşadı. Dijital varlık BTC yüzde 5,6 kadar değer kaybederek Şubat ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Ether ve XRP gibi daha küçük kripto paralar da yüzde 10’u aşan daha büyük kayıplara neden oldu.

Kripto spekülatörleri şu anda ABD Bitcoin Borsasında işlem gören fonlara olan talebin azalması, hükümetlerin ele geçirilen tokenleri elden çıkardığına dair işaretler ve ABD siyasetindeki belirsizlik de dahil olmak üzere bir dizi zorlukla karşı karşıya.

Kripto piyasası Mt Gox borsasının 47 bin 229 (2.71 milyar dolar) Bitcoin’i başka bir cüzdana taşımasıyla Bitcoin 55.000 doların altına düştü ve günlük 665 milyon dolarlık likidasyon gerçekleşti. Bitcoin, iflas eden Mt. Gox borsasının 2014’te çalınan varlıkları sahiplerine dağıtmasıyla başlayan belirsizliklerin ardından sert değer kaybetti. Lider kripto varlık 54 bin dolar seviyesinin altına inerek 53.219 dolar seviyesini test etti ve böylece şubattan bu yana en düşük seviyesini gördü.


Bitcoin haftayı yüzde 9 değer kaybıyla tamamladı. Böylece Bitcoin, mart ayı ortasında gördüğü 73.798 dolarlık zirveye ulaştığından bu yana yüzde 26’nın üzerinde değer kaybetti.

Siyasi belirsizlik etkisi

Analistler, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatlarındaki düşüşün, Mt. Gox borsasının 2014’te çalınan varlıkları sahiplerine dağıtmasına yönelik sürecin başlaması nedeniyle yaşandığını belirtiyor. Artık faaliyet göstermeyen Mt. Gox borsasının yaklaşık 10 milyar dolar değerindeki kripto varlıkları bu ay kademeli bir şekilde sahiplerine dağıtması beklenirken, bu varlıkların bir kısmının satılacağı öngörülüyor.


Analistler, ABD’deki başkanlık seçimlerine yönelik belirsizliklerin de kripto varlıklarda satış baskısı yarattığını belirtiyor. ABD Başkanlık seçimlerinde Joe Biden’ın rakip aday Donald Trump’la gerçekleştirdiği tartışma performansının ardından, Demokratların başkan adayı olarak daha az kripto yanlısı bir adayın seçilmesi olasılığına dair endişelerin de etkili olduğunu belirtiyorlar.

Ethereum’da kayıp büyük

Ethereum ise son beş iş gününde yüzde 15’lik kayıpla en düşük 2.822 dolardan alıcı buldu. Böylece Ethereum’da ise 2 ayın en düşük seviyesi görüldü. Coinglass verilerine göre son 24 saatte toplam 230.541 trader likide oldu. Ayrıca, Mt Gox, temmuz başından itibaren alacaklılarına 142.000 Bitcoin, 143.000 Bitcoin Cash ve 69 milyar Japon Yeni dağıtmaya başlayacak.

Hırsızlık vakaları artıyor

Kripto para hırsızlığı vakaları 2024’ün ilk yarısında önemli bir artış gösterdi ve kayıplar bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla iki kattan fazla artarak 1.38 milyar doları aştı. Blockchain analiz firması TRM Labs, bu keskin artışı, daha büyük ölçekli saldırıların ve kripto para birimi değerlerindeki değerlenmenin bir kombinasyonuna bağlayarak bildirdi. TRM Labs’a göre, ortalama hırsızlık bir önceki yıla göre 1.5 kat arttı.

Cardano ve EOS yüzde 10 yükseldi


Cardano, yüzde 10,10 oranında değer kazanarak $0,3532 seviyesinden işlem gördü. Bu 10 Ocak tarihinden beri görülen en büyük bir günlük artış. Bu hareketle beraber Cardano piyasa değeri $12,6325B olurken toplam kripto para piyasalarındaki değerinin oranı %0,61 oldu. Cardano kripto parasına ait en yüksek piyasa değeri $94,8001B olarak belirlendi. Benzer şekikde EOS da yüzde 10,20 oranında değer kazanarak $0,4905 seviyesinden işlem gördü. Bu EOS’ta 7 Mart tarihinden beri görülen en büyük bir günlük artış.

SPK, kripto varlıklara ilişkin sürecin detaylarını açıkladı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.